Zmiany w wiążących interpretacjach prawa podatkowego

Od 1 lipca następuje centralizacja wydawania wiążących interpretacji. Interpretacje wydawane będą przez Ministra Finansów, który zgodnie z uprawnieniem delegacyjnym zawartym w ustawie Ordynacja podatkowa upoważnił do wydawania wiążących interpretacji dyrektorów Izb Skarbowych w Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Bydgoszczy. Właściwość miejscowa określona została w sposób następujący:





Uprawnionym do złożenia wniosku będzie każdy zainteresowany uzyskaniem interpretacji. W ustawie wskazano również jednoznacznie, rozwiewając tym samym wątpliwości pojawiające się na gruncie obowiązujących do 1 lipca 2007 r. przepisów, iż wniosek o udzielenie interpretacji może dotyczyć zdarzeń przyszłych.

Wniosek należy składać na urzędowym formularzu, którego wzór określa rozporządzenie Ministra Finansów (w załączeniu formularz i załącznik do niego).

Od 1 lipca wniosek o wydanie wiążącej podlega opłacie w kwocie 75 zł od każdego stanu faktycznego będącego przedmiotem wniosku. Opłatę należy uiścić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Brak opłaty w terminie spowoduje, iż wniosek pozostawiony będzie bez rozpatrzenia bez uprzedniego wezwania do uiszczenia opłaty.

Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty składające wniosek o wydanie wiążącej interpretacji zobowiązane są do złożenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadczenia, że elementy stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania, w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem kontroli/postępowania oraz, że sprawa nie była co do istoty rozstrzygnięta decyzją lub postanowieniem.

Wiążącą interpretacje zainteresowany powinien uzyskać bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 3 miesięcy od złożenia wniosku. Jednak do tak określonego terminu nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

W razie niewydajnie interpretacji w terminie 3 miesięcy uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja potwierdzająca stanowisko składającego wniosek.

Rozpatrzenie wniosku następować będzie w formie odrębnego aktu administracyjnego – interpretacji. W przypadku, gdy stanowisko Ministra Finansów będzie sprzeczne ze stanowiskiem występującego o wiążącą, w interpretacji obowiązany jest on wskazać prawidłowe stanowisko.

Otrzymana wiążąca może być jednak zmieniona z urzędu przez Ministra Finansów w przypadku stwierdzenia jej nieprawidłowości. Zawiadomienie o zmienionej wiążącej doręcza się podmiotowi, którego dotyczy.

W istotny sposób zmieniają się zasady ochrony w zakresie posiadanej wiążącej interpretacji. Ochrona ta uzależniona jest od tego, kiedy miał miejsce stan faktyczny którego dotyczy interpretacja.

W odniesieniu do zdarzeń zaistniałych po doręczeniu interpretacji a objętych jej treścią, posiadający interpretację zwolniony jest z zapłaty podatku w przypadku jej zmiany.

W odniesieniu do zdarzeń zaś, które miały miejsce przed doręczeniem wiążącej, w przypadku jej zmiany, podatnik będzie zwolniony z wszelkich sankcji, ale zobowiązany będzie do zapłaty podatku.

Warto pamiętać jednak, iż interpretacja nie jest formalnie wiążąca dla organów, dlatego mogą one w decyzji wymiarowej zaprezentować inne stanowisko. Na wniosek podatnika jednak, który posiada wiążącą interpretację do której zastosował się, w decyzji wymiarowej organ określa również wysokość podatku objętego zwolnieniem wynikającym z wiążącej, bądź też wysokość nadpłaty.

W przypadku, gdy występujący nie zgadza się z treścią otrzymanej wiążącej, przysługuje mu odwołanie od niej. Procedura jest jednak nieco złożona. I tak, najpierw należy wezwać na piśmie organ, który wydał wiążącą interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od otrzymania interpretacji, a następnie wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Ważna informacja dla osób posiadających wiążące interpretacje wydane na podstawie dotychczasowych przepisów:

Do tych interpretacji stosuje się przepisy dotychczasowe z tym, ze wygasają one z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów, które były przedmiotem interpretacji.

Wszystkie przepisy oraz teksty rozporządzeń, które w niniejszym
omówieniu zostaną zawarte będą obowiązywały od 1 lipca 2007 r.