Krytycznie o wcześnijszych emeryturach

PKPP Lewiatan krytycznie ocenia propozycję wydłużenia do końca przyszłego roku, a tym bardziej na kolejne lata, możliwości korzystania z prawa do wcześniejszych emerytur przez osoby urodzone w latach 1949-68.

Postulujemy powrót do projektu ustawy o emeryturach pomostowych, która jest mniej szkodliwa dla budżetu państwa.

28 sierpnia odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który zakłada przesunięcie funkcjonujących obecnie zasad nabywania uprawnień do wcześniejszych emerytur do końca 2008 r. Jedną z propozycji dyskutowanych podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej był też postulat wydłużenia obowiązywania tych zasad nawet do 2011 r. Pomysł ten jednak został skrytykowany przez ekspertów PKPP Lewiatan i ostatecznie nie został przyjęty.

Zasadniczym argumentem, przemawiającym przeciwko przesunięciu terminu obowiązywania dotychczasowych zasad nabywania uprawnień do wcześniejszych świadczeń emerytalnych jest znaczący wzrost wydatków budżetowych – ok. 1 miliarda złotych w 2008 r., a w dwóch kolejnych latach odpowiednio 1,6 mld i 1,7 miliarda złotych. Skutki wprowadzenia systemu emerytur pomostowych szacowane były natomiast na ok. 20 milionów złotych w 2008 r., a więc 50 razy mniej od kosztów, które będą następstwem przyjęcia rozwiązań przewidzianych w projekcie poselskim. Jest to tym bardziej istotne, że tylko w 2004 r. wcześniejsze emerytury kosztowały państwo powyżej 15 miliardów złotych, a z każdym kolejnym rokiem wydatki te będą rosły.

Wątpliwości budzi też samo uzasadnienie projektu, z którego wynika, że celem wprowadzenia proponowanych zmian jest umożliwienie nabycia prawa do emerytury w obniżonym wieku przez osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Jednak przyjęcie przedstawionych w projekcie rozwiązań pozwoli także przejść na wcześniejsze emerytury:
- kobietom po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli mają co najmniej 30-letni okres składkowy
i nieskładkowy albo jeżeli mają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy,
- mężczyznom po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli mają co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy.

PKPP Lewiatan jest przeciwna propozycjom zawartym w opiniowanym projekcie i postuluje szybki powrót do projektu ustawy o emeryturach pomostowych, tak aby umożliwić przyjęcie proponowanych w niej rozwiązań jeszcze przed końcem 2007 r.