Korekta wskaźników makroekonomicznych jest niezbędna

Ministerstwo Finansów podało informację, że makroekonomiczne założenia do projektu budżetu państwa na 2008 rok zostaną poddane rewizji, ale nie przedstawiło kierunku tych zmian. Już wcześniej PKPP Lewiatan w opinii złożonej w ramach prac Komisji Trójstronnej stała na stanowisku, że założone 5,7-procentowe tempo wzrostu PKB w 2008 r. jest zbyt optymistyczne.

Czynniki wysokiego wzrostu w 2007 r. mają naszym zdaniem charakter jednorazowy, możliwe jest ponadto osłabienie prawie 20-procentowej dynamiki inwestycji w środki trwałe oraz wystąpienie zagrożeń wynikających z niekorzystnych zjawisk w gospodarce światowej. Dlatego budżet państwa powinna cechować ostrożność.

Od sformułowanych przez nas opinii nie minęło zbyt wiele czasu, ale rozwój wydarzeń potwierdza nasze zastrzeżenia co do przyjętej przez MF dynamiki PKB. Coraz bardziej widoczne są wąskie gardła na rynku pracy, a nie ma reform strukturalnych, które uzasadniałyby możliwość utrzymania szybkiego tempa wzrostu gospodarki w sposób bezinflacyjny. Narasta natomiast presja inflacyjna, na którą zaczął już reagować NBP, podnosząc stopy procentowe.

W tych warunkach korekta dynamiki PKB w dół do 5-procent byłaby jak najbardziej wskazana. Narastanie presji inflacyjnej sugerowałoby zaś podwyższenie prognozowanej inflacji, aczkolwiek cykl zaostrzania polityki pieniężnej i niższa dynamika cen żywności wobec urodzaju w 2007 r. będą ograniczały wzrost inflacji z powodu presji płacowej.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 8 sierpnia 2007 r.