Konferencja Lewiatana – „Szanse dla biznesu – fundusze unijne 2007 – 2013”

29 stycznia w Hotelu Hyatt w Warszawie odbyła sie konferencja Lewiatana "Szanse dla biznesu - fundusze unijne 2007 - 2013". W konferencji uczestniczyło 400 osób, głównie przedsiębiorców.

Konferecnję rozpoczęła wypowiedź Danuty Hübner - Komisarza UE ds. Polityki Regionalnej (link do wypowiedzi Pani Komisarz).
„W europejskim rankingu innowacyjności z 2005 r. Polska zajmuje 29 miejsce na 35 państw. Co więcej Polska łącznie z Rumunią, Bułgarią i Słowacją znajduje się w grupie krajów, których innowacyjność w stosunku do średniej unijnej wciąż się pogarsza. Jedyny innowacyjny region w kraju, ujmowany na 65 miejscu pod względem innowacyjności to mazowieckie” – mówi Danuta Hübner.
„Słychać głosy, że powinniśmy się skupić na inwestycjach w tzw. twardą infrastrukturę pomijając aspekty innowacyjności. Byłby to wielki błąd – to właśnie brak potencjału innowacyjnego to główny mankament gospodarek słabszych państw. Nie ma dziś w Europie szybko rozwijających się regionów, których gospodarki nie byłyby innowacyjne. Blisko 40% różnicy w poziomie rozwoju regionalnego w Europie wynika z różnic innowacyjności. W UE wartość obrotu przedsiębiorstw innowacyjnych rośnie 3 razy szybciej, w wzrost zatrudnienia przewyższa dwukrotnie wskaźniki notowane w przedsiębiorstwach nie mających takiego charakteru” – podsumowuje Europejski Komisarz ds. Polityki Regionalnej.

Długotrwałe impulsy rozwojowe uzyskane dzięki nowym inwestycjom zależą w dużej mierze od sprawności całego systemu gospodarczego – jego otwartości na zmiany i elastyczności. Dziś przedsiębiorca boryka się z licznymi barierami prawno – administracyjnymi, społeczeństwo nie premiuje innowatorów i ludzi podejmujących ryzyko, a przecież postęp nie wynika z umiejętności stworzenia zaawansowanego technologicznie produktu, ale z szeroko rozumianego przygotowania na zmiany. Proinnowacyjne myślenie przedsiębiorców, pracowników i urzędników to kluczowe wyzwanie na kolejne lata – mówi Henryka Bochniarz.

Długookresowa przewaga konkurencyjna musi być oparta o innowacyjne produkty i usługi. Temu właśnie powinny służyć fundusze strukturalne. Tymczasem udział Polski w globalnych wydatkach na badania i rozwój to zaledwie 0,14%, udział wydatków na B R w PKB Polski to 0,57%. Za mało na badania wydają również przedsiębiorcy – ich udział w wydatkach na B R w Polsce to ok. 26%.

Polscy przedsiębiorcy konkurują ceną – w dłuższym okresie czasu nie da się ustanowić przewagi konkurencyjnej nie inwestując w jakość i innowacyjność produktów. Jesteśmy z góry skazani na przegraną w cenowej konkurencji z takim krajami jak Indie i Chiny lub nawet Bułgaria i Rumunia, które niedawno wstąpiły do UE.

Innowacyjność gospodarki budują innowacyjne produkty, technologie i procesy, ale przede wszystkim innowacyjne i przedsiębiorcze społeczeństwo, a w węższym rozumieniu - prorozwojowy, elastyczny i nowoczesny kapitał ludzki. Przedsiębiorczy nie jest więc tylko ten kto zakłada własną firmę, przedsiębiorczy może być pracownik tej firmy, który realizuje nowe koncepcje, jest aktywny i podejmuje wyzwania, przedsiębiorczy może być urzędnik administracji publicznej, który szuka praktycznych i efektywnych rozwiązań dla konkretnych problemów. Te wszystkie elementy przekładają się na konkurencyjność polskiej gospodarki w skali globalnej.

Przedsiębiorcy postępują racjonalnie dostosowując podaż do popytu rynkowego – dlatego innowacyjność gospodarki zależy przede wszystkim od popytu na innowacje, a nie od samych innowacyjnych produktów.

Stworzenie proinnowacyjnego nastawienia konsumentów prywatnych i publicznych należy zatem do głównych wyzwań w okresie 2007-2013.

Fundusze z nowego okresu finansowania muszą przede wszystkim stworzyć biznesowi :

• przyjazny innowacyjny rynek,
• stworzyć popyt na innowacje ze strony państwa poprzez zamówienia i usługi publiczne
• ułatwić dostęp do kapitału
• zinformatyzować i usprawnić procesy biurokratyczne
• umożliwić inwestowanie w innowacyjne procesy biznesowe
• zbudować kulturę przedsiębiorczości i innowacyjności
• wyrównać lukę infrastrukturalną
• zmodernizować zasady udzielania pomocy publicznej (jasne standardy, przejrzyste zasady udzielania wsparcia, pomoc horyzontalna zamiast sektorowej)

Prezentacje z konferecji do pobrania:

Prezentacja Henryki Bochniarz - Fundusze strukturalne 2007-2013 - na co liczy biznes?

Prezentacja Grażyny Gęsickiej - Strategiczne wyzwania rozwojowe dla Polski

Prezentacja Jerzego Kwiecińskiego - Finansowanie rozwoju kwalifikacji kadr ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007 - 2013

Przentacja Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek - Przedsiębiorstwa a innowacje

Prezentacja Michała Boni - Innowacyjny Pracownik - Oczekiwania rynku pracy a PO KL

Prezentacja Tomasza Nowakowskiego - Finansowanie innowacji w okresie 2007 - 2013 – przegląd rozwiązań wspierających innowacyjność przedsiębiorstw zaplanowanych w Programach Operacyjnych

Prezentacja - Program Operacyjny Kapitał Ludzki


Zdjęcia z konferencji: