Indeks biznesu PKPP Lewiatan - czerwiec 2007
2007-07-04
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu nieznacznie osłabł, indeks kwartalny stracił jeden punkt, a indeks roczny aż trzy punkty. Indeks kwartalny spadł do 79 pkt., a indeks roczny do 75 pkt. Niezmieniony (80 pkt.) pozostał tylko indeks półroczny. Sugeruje to lekkie zwolnienie tempa wzrostu PKB w drugim kwartale w porównaniu do pierwszego.
Indeks kwartalny, półroczny i rocznyIndeks kwartalny (II kwartał) ukształtował się poniżej indeksu półrocznego, co sugeruje lekkie zwolnienie tempa wzrostu PKB w drugim kwartale w porównaniu do pierwszego. Również ocena koniunktury w skali rocznej uległa wyraźnemu pogorszeniu, co wynika z osłabienia notowań indeksu rocznego. Niespodziewanie dobre wyniki gospodarki w I. kwartale trudne będą do utrzymania w pozostałej części roku wobec już maksymalnego poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych i rosnącej statystycznej bazy odniesienia z ub. roku. Pewne oznaki osłabienia można było zaobserwować w wynikach produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej w maju. Niemniej gospodarka znajduje się w bardzo dobrej kondycji dzięki silnej dynamice popytu konsumpcyjnego i inwestycji. Bezrobocie ciągle spada, inflacja i deficyt budżetowy są pod kontrolą, jedynie deficyt obrotów bieżących wykazuje wyraźnie tendencję rosnącą, na skutek pogarszającego się salda handlu zagranicznego.
Indeksy szczegółowe
Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makroekonomicznej i politycznej.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeksy popytu uległy lekkiemu osłabieniu w stosunku do rekordowych notowań z ostatnich dwóch miesięcy, kwartalny stracił trzy punkty, a indeks roczny dwa punkty, oba plasują się na tym samym poziomie 93 pkt. Mimo osłabienia jest to jednak ciągle bardzo wysoki poziom. Koniunkturę nakręca szybkie tempo wzrostu popytu wewnętrznego. Popyt konsumpcyjny rośnie dzięki wzrostowi funduszu płac (od kilku miesięcy realnie powyżej 10 proc.), na co składa się wysoka dynamika płac i zatrudnienia. Wydatki konsumpcyjne wspiera ponadto nieobserwowana od 10 lat ekspansja kredytu dla gospodarstw domowych (ok. 40 proc), a przedsiębiorstwa inwestują w tempie przekraczającym boom inwestycyjny z połowy lat 90. Korzystają z dobrej sytuacji finansowej dzięki rekordowym zyskom, ale także z kredytu bankowego, którego tempo wzrostu osiągnęło w ostatnich miesiącach dawno nienotowany pułap 20 proc. Jedynie eksport wytracił ostatnio trochę impet, co w powiązaniu z wysoką dynamiką importu, powodowanego szybkim tempem wzrostu popytu krajowego, pogarsza saldo obrotów handlowych, a w konsekwencji obrotów bieżących. Należy jednak oczekiwać, że napływ środków unijnych, inwestycji zagranicznych i transferów prywatnych pozwolą utrzymać deficyt na rachunku bieżącym pod kontrolą.
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Kwartalny indeks finansów utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca (62 pkt.), lecz indeks roczny stracił trzy punkty i notowany jest obecnie wyraźnie poniżej indeksu kwartalnego (59 pkt.). Można oczekiwać, że bardzo dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw ulegną pogorszeniu do końca roku. Boom inwestycyjny z pewnością przyczyni się do obniżenia płynności, a rosnące płace i stopy procentowe do obniżenia rentowności, zwłaszcza gdy konkurencyjny import (na skutek ciągłej realnej aprecjacji złotego) uniemożliwi przerzucanie rosnących kosztów w ceny. Podaż kredytu dla przedsiębiorstw nadal wyraźnie rośnie, ale rosną też stopy procentowe i nie jest wykluczony ich dalszy wzrost w najbliższych kwartałach.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Kwartalny indeks makroekonomiczny poszedł w górę o dwa punkty, sięgając poziomu 89 pkt., ale indeks roczny obniżył się aż o pięć punktów do 82 pkt. Wydaje się, że aktualnie fundamenty makroekonomiczne gospodarki są bardzo dobre, lecz istnieją obawy, że niektóre z tych parametrów mogą ulec pogorszeniu do końca roku, jak inflacja, deficyt rachunku obrotów bieżących, czy nawet deficyt budżetowy, którego jak dotąd niewielkie zaawansowanie zaskakuje już kolejny miesiąc.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeks kwartalny i półroczny oceny sytuacji politycznej nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca, pozostając na poziomie 36 pkt., z niewielką tendencją zwyżkową w skali rocznej (34 pkt.).
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.
EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Bohdan Wyżnikiewicz, Leszek Zienkowski.