Apel Związku Pracodawców Prywatnych Mediów

Pracodawcy prywatnych mediów wyrażają ogromne zaniepokojenie treścią przepisów ustawy lustracyjnej i wynikającymi z nich obowiązkami.

Czujemy się zobowiązani zabrać głos niezależnie od suwerennie toczącej się dyskusji w środowisku dziennikarskim.

Uchwalono bowiem prawo bardzo niejasne, niespójne zarówno wewnętrznie, jak i w relacji z innymi aktami prawnymi. Prawo, wobec którego istnieją bardzo poważne obawy co do zgodności z Konstytucją RP i umowami międzynarodowymi, których stroną jest Polska.

Zwracamy uwagę, iż jednym ze skutków wejścia w życie tej ustawy jest faktyczne koncesjonowanie zawodu dziennikarza, całkowicie sprzeczne z wyrażoną w Konstytucji RP zasadą wolności mediów. Ponadto zdaniem pracodawców mediów prywatnych sankcja zakazu publikowania przez okres 10 lat, która znalazła się w ustawie, jest niezgodna z konstytucyjną zasadą wolności wyrażania swoich poglądów oraz swobodą pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Wolność debaty i wolność wypowiedzi stanowią fundament demokratycznego państwa prawnego. Reglamentacja dostępu do zawodu dziennikarza i zakaz publikacji w mediach w demokratycznym państwie prawnym, jakim jest Polska, jest trudny do wyobrażenia.

To złe prawo spowoduje, iż nawet zachowanie należytej staranności przy wykonaniu ustawy lustracyjnej może w konsekwencji prowadzić do utraty funkcji i zakazu wykonywania zawodu na 10 lat.
Liczymy na szybkie wydanie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku dotyczącego ustawy lustracyjnej.

Jakkolwiek stanowiska pracodawców mediów prywatnych co do samej idei lustracji są różne, nawet pracodawcy, którzy nie są tej idei przeciwni, oczekują jednak rzetelnych i jednoznacznych ram prawnych dla tego procesu.