Europejski raport o zatrudnieniu
2006-11-16
Bezrobocie w UE spadło w tym roku do 8,7% z 9,1% w 2005 r. – wynika z raportu Komisji Europejskiej. Badania wskazują, że ponad 70 proc. Europejczyków dostrzega pozytywny wpływ UE na tworzenie nowych miejsc pracy i zwalczanie bezrobocia. Jednocześnie uważają oni, że umowy o pracę powinny być bardziej elastyczne i zachęcać do tworzenia miejsc pracy.
Wyzwania związane z zatrudnieniem są w ciągu ostatnich lat uznawane przez mieszkańców UE za jedne z najważniejszych problemów, którymi powinna zajmować się wspólnota. Nowa Agenda Społeczna opublikowana w 2005 roku oraz Strategia Lizbońska dla Wzrostu i Zatrudnienia są podstawowymi narzędziami unijnymi w tym zakresie – wynika z raportu „Zatrudnienie w Europie” opublikowanym 6 listopada przez Komisję Europejską.Jak wynika z raportu bezrobocie w UE spadło w tym roku o prawie pół punktu procentowego (do 8,7% z 9,1% w poprzednim roku), podczas gdy tempo wzrostu zatrudnienia osiągnęło 0,9%. Okazuje się, że większość Europejczyków ma pozytywny pogląd na temat roli UE w zakresie zatrudnienia i spraw społecznych. Ponadto trzech na czterech badanych uważa, że Unia Europejska w pozytywny sposób wpływa na dostęp do kształcenia ustawicznego oraz na tworzenie miejsc pracy i zmniejszanie bezrobocia. Znakomita większość (84%) pracowników europejskich ma pewność, co do utrzymania swojego miejsca pracy w krótkim terminie, lecz jednocześnie podobna liczba osób przyznaje, że liczy się z możliwością częstszej zmiany pracy w ciągu swojego życia. Siedmiu na dziesięciu Europejczyków zgadza się co do tego, że umowy o pracę powinny być bardziej elastyczne i zachęcać do tworzenia miejsc pracy.
Wielu obywateli docenia również wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego, który pomaga w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i zwiększa szanse na zdobycie pracy. W obliczu rosnącej konkurencji globalnej, malejącej grupy ludności czynnej zawodowo i częstego podejmowania przez ludzi pracy dorywczej, dążenie do zwiększenia zatrudnienia i wzrostu oznacza przeprowadzenie reform we wszystkich państwach członkowskich.
W raporcie dokonano analizy sposobów łączenia elastycznych form pracy przy jednoczesnym zwiększaniu zatrudnienia i wyższym poziomie ochrony socjalnej, czyli stosowania modelu tzw. flexicurity. Raport wskazuje iż możliwe jest połączenie elastyczności na rynku pracy z większą pewnością zatrudnienia dla pracowników. Przykłady udanego stosowania tego modelu w Danii, Hiszpanii, Finlandii, Austrii i Niderlandach wskazują na to, że elastyczność i pewność zatrudnienia mogą współgrać i wzajemnie się wzmacniać.
Od 2000 r. w UE znacznie wzrosła liczba miejsc pracy dla osób wysoko wykwalifikowanych. Jednak pomimo tej pozytywnej tendencji, UE ma znacznie mniejszy niż USA odsetek wysoko wykwalifikowanych pracowników w stosunku do wszystkich osób pracujących. Jak oceniają eksperci PKPP Lewiatan w Polsce w efekcie przystąpienia do UE następuje bardzo duży odpływ za granicę wysoko wykwalifikowanych pracowników. Już dziś stanowi to problem dla polskich pracodawców z niektórych branż, a tendencja ta będzie się najprawdopodobniej pogłębiać.
W ogólnym rozrachunku Europejczycy mają pozytywny pogląd na temat działań UE w zakresie zatrudnienia i spraw społecznych (56%). Ponadto ponad trzech na czterech respondentów uważa, że UE wywiera pozytywny wpływ na dostęp do kształcenia i szkolenia (79%), promowanie równości kobiet i mężczyzn (76%) oraz zwalczanie innych form dyskryminacji (75%). 72% osób uważa, że UE w sposób pozytywny wpływa na tworzenie nowych miejsc pracy i na zwalczanie bezrobocia, a 71% uważa, że to samo dotyczy wykluczenia społecznego i ubóstwa.