Substancje zakazane – wciąż łatwiej o pozwolenie na produkcję i dystrybucję

Przedsiębiorcy starający się o pozwolenia na produkcję urządzeń zawierających zakazane substancje jak np. sprzęt gospodarstwa domowego winni powoływać się bezpośrednio na mniej restrykcyjne przepisy unijne. Resort Gospodarki nie wdrożył jeszcze rozporządzenia uwzględniającego Decyzje Komisji, które łagodzą przepisy Dyrektywy 2002/95/WE z 27 stycznia 2003r.

Przepisy dotyczą producentów i importerów wprowadzających do obrotu na terenie UE towary zawierające: rtęć, kadm, ołów, 6-wartościowy chrom, środki ochrony przed płomieniami PBB oraz PBDE.

Ze względu na opóźnienia ustawodawcy w implementacji wyłączeń od dyrektywy RoHS, przedsiębiorcy, chcący uzyskać pozwolenie na dalszą produkcję asortymentu zawierającego substancje zakazane mogą powoływać się na decyzje wyłączające (także w trakcie ewentualnej kontroli), stosowane bezpośrednio do czasu wprowadzenia odpowiednich regulacji prawa krajowego.

Bezpośrednio można powołać się na Decyzje Komisji 2006/690/WE, 2006/691/WE, 2006/692/WE z 12 października 2006 i wcześniejsze 2005/618/WE z 18 sierpnia 2005, 2005/717/WE z 13 października 2005, 2005/747/WE z 21 października 2005 oraz 2006/310/WE z 21 kwietnia 2006.

Możliwość wykorzystania powstałej luki prawnej może zainteresować producentów i importerów oraz dystrybutorów następujących produktów::

- wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego - np.: urządzenia chłodnicze (w tym chłodziarki, zamrażarki); pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, urządzenia kuchenne (w tym kuchenki elektryczne), mikrofalówki, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne itp.

- małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego - np.: odkurzacze, zamiatacze do dywanów, tostery, frytkownice, noże elektryczne, wagi itp.

- sprzęt telekomunikacyjny i teleinformatyczny - np.: komputery, procesory, myszki, drukarki, sprzęt kopiujący, elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania, faksy, telefony bezprzewodowe, itp.

- sprzęt powszechnego użytku - np.: odbiorniki radiowe i TV, kamery video, sprzęt hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne itp.

- sprzęt oświetleniowy - np.: lampy fluorescencyjne, lampy sodowe itp.

- narzędzia elektryczne i elektroniczne z wyjątkiem wielkogabarytowych stacjonarnych narzędzi przemysłowych - np.: wiertarki, piły, maszyny do szycia, narzędzia do nitowania, spawania, rozpylania itp.

- zabawki, sprzęt sportowy i rekreacyjny - np.: kolejki elektryczne, gry video, konsole do gier itp.

- automaty do wydawania (dystrybucji).