Pracownicy tymczasowi dyskryminowani przez ZUS

Lewiatan przedstwaił na forum Komisji Trójstronnej postulaty pracodawców zatrudniających pracowników tymczasowych dot. dyskryminacji tej grupy zawodowej przy wypłacaniu zasiłków chorobowych. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na nierówne traktowanie pracowników tymczasowych i zatrudnianych na stałe umowy o pracę. Mimo, że pracownicy ci płacą takie same składki na ubezpieczenie społeczne, często za czas choroby otrzymują dużo niższe świadczenie.

Lewiatan postulował na ostatnim  posiedzeniu zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno – Gospodarczych, aby zespół zajął się przejawem dyskryminacji pracowników agencji pracy tymczasowej i wprowadził rozwiązania, które wyeliminują to zjawisko.

Partnerzy społeczni zapoznali się z przedstawionym przez PKPP Lewiatan problemem i podjęli dyskusję, która dotyczyła możliwych rozwiązań i zagrożeń z nim związanych, m.in. możliwości wyłudzeń z funduszu chorobowego.

Do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego brane jest pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym dana osoba zachorowała. Dochodzi na przykład do sytuacji, w których świadczenie chorobowe przysługujące pracownikowi tymczasowemu za dzień choroby może wynosić nie więcej niż 2 zł

Zgodnie z interpretacją ZUS przygotowaną dla Związku Agencji Pracy Tymczasowej – członka Lewiatana, jeżeli pracownik tymczasowy zawarł z tym samym pracodawcą kilka umów o pracę, to wymiar zasiłku chorobowego ustalany jest na podstawie wynagrodzenia otrzymanego dzięki każdej z takich umów.

By jednak takie sumowanie nastąpiło, nie może wystąpić przerwa w ubezpieczeniu, tj. pomiędzy jedną umową o pracę z pracownikiem tymczasowym a kolejną umową nie może pojawić się żadna, choćby nawet jednodniowa przerwa w zatrudnieniu. Rozwiązanie to nie uwzględnia specyfiki pracy tymczasowej. Umowy między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym zawierane są z reguły na krótkie okresy: miesięczne, tygodniowe, kilkudniowe, a nawet jednodniowe. W pewnych przypadkach umowy te następują po sobie bez żadnej przerwy, ale zdarzają się również sytuacje z kilkudniową przerwą przypadającą na dni robocze, dni wolne od pracy albo jedne i drugie.

Eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z którymi konsultowali się przedstawiciele agencji pracy tymczasowych, stwierdzili, że przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie uwzględniają specyfiki pracy pracowników tymczasowych. Jednakże ZUS nie może stosować innego, korzystniejszego dla takich osób sposobu obliczania zasiłku chorobowego, niż określony powyżej.

Partnerzy Społeczni obiecali zająć się tym zagadnieniem i do dołożyć wszelkich starań by doprowadzić do zmainy dyskryminujących przepisów.