Sekretarz Generalny OECD spotkał się z przedsiębiorcami z Lewiatana

Angel Gurria, Sekretarz Generalny OECD spotkał się z przedsiębiorcami w siedzibie Lewiatana. Nasz Gość, w wystąpieniu pt: "OECD a biznes", zaprezentował priorytety organizacji oraz problemy gospodarki światowej.

W swobodnej dyskusji z przedsiębiorcami Gurra odniósł się do głównych nurtów pracy OECD, obejmujących m.in. rekomendacje dotyczące polityki makroekonomicznej, systemów podatkowych, handlu międzynarodowego, swobodnej przedsiębiorczości i innych zagadnień.

Sekretarz Generalny OECD odniósł się również do sytuacji w Polsce. Przede wszystkim pogratulował udanej transformacji. Zwrócił jednak uwagę na konieczność reformy finansów publicznych, jak i na konieczność utrzymania niskiej inflacji. Zdaniem Gurri bardzo ważne jest postawienie na konkurencyjność polskiej gospodarki oraz podniesienie jej innowacyjności. - W przyszłości Polska nie będzie w stanie konkurować jedynie kosztami siły roboczej, dlatego niezbędne jest podniesienie innowacyjności gospodarki, jeżeli nie chce przegrać globalnej konkurencji nie tylko ze światowymi potęgami ale i najbliższymi sąsiadami - powiedział.

Obecna wizyta Sekretarza Generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Angela Gurria zbiega się z 10. rocznicą przystąpienia Polski do OECD. Członkostwo w tej elitarnej organizacji, skupiającej rozwinięte gospodarki rynkowe, było istotnym katalizatorem naszej transformacji.

Przyjęcie Polski do OECD podniosło wiarygodność polskich reform systemu gospodarczego ze względu na wysoki międzynarodowy prestiż tej organizacji jako profesjonalnego forum monitorującego najistotniejsze procesy zachodzące w polityce gospodarczej i globalnych stosunkach ekonomicznych. Członkostwo Polski w OECD pozwoliło na wykorzystanie bogatej ekspertyzy OECD do usprawniania zarządzania polską polityką makroekonomiczną, wspomagając tym samym nasze starania o przystąpienie do Unii Europejskiej i sam proces przygotowywania Polski do spełnienia ekonomicznych warunków członkostwa w Unii.

Dziś pozycji polskiej gospodarki służą okresowe raporty gospodarcze OECD na temat Polski, systematyczne przeglądy działania narzędzi naszej polityki ekonomicznej oraz doraźne opinie ekspertów tej organizacji dotyczące szczegółowych rozwiązań systemowych i praktyki gospodarczej.

Podczas wizyty w Polsce Angel Gurria spotkał się z wieloma przedstawicielami polskich władz oraz uczestniczył w konferencji „10 lat członkostwa Polski w OECD”, której gospodarzem był Minister Gospodarki RP.

Notka biograficzna
Angel Gurría urodził się 8 maja 1950 roku w Tampico w Meksyku. Jest absolwentem ekonomii na uniwersytecie w Leeds (Wielka Brytania). Stanowisko Sekretarza Generalnego OECD pełni od 1 czerwca 2006 roku. Wcześniej pełnił funkcje ministrów w rządzie meksykańskim – ministra spraw zagranicznych (1994-1998) oraz ministra finansów i długu publicznego (1998 – 2000) odpowiedzialnego za udaną reformę gospodarki meksykańskiej.

Jako minister finansów Gurría ściśle współpracował z OECD. Negocjował warunki przystąpienia Meksyku do organizacji, a następnie pełnił nadzór nad członkostwem Meksyku w OECD. W 1999 r. przewodniczył posiedzeniu Rady Ministrów OECD.

W latach 1976 – 1978 pełnił funkcję Stałego Przedstawiciela Meksyku przy Międzynarodowej Organizacji Kawy z siedzibą w Londynie. Zajmował stanowiska finansowe w meksykańskiej Federalnej Komisji ds. Elektryczności, Narodowym Banku Rozwoju (Nafinsa) oraz Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pełnił również funkcję burmistrza miasta Meksyk. Od 1992 r. był prezesem i dyrektorem generalnym meksykańskiego banku eksportowo-importowego Bancomext. W 1993 roku Gurría został powołany na stanowisko prezesa i dyrektora generalnego meksykańskiego narodowego banku rozwoju Nacional Financiera, specjalizującego się we wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw.


Galeria zdjęć