Projekt ustawy o PIP w Komisji Trójstronnej
2006-08-23
Zdaniem pracodawców w projekcie ustawy o PIP zaproponowano katalog kar, który nie uwzględnia realiów gospodarczych, nie uzależnia dotkliwości kar od wielkości i kondycji przedsiębiorstwa, wreszcie lekceważy adekwatność kary do rodzaju wykroczenia. Debata nt. prezydenckiego projektu tej ustawy była przedmiotem posiedzenie Zespołu Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Zespołowi przewodniczył przedstawiciel Lewiatana.
W spotkaniu udział wzięło czterech przedstawicieli Prezydenta RP, który jest inicjatorem projektu ustawy. W trakcie debaty partnerzy społeczni uznali, że w regulacjach nowego projektu ustawy brakuje dostatecznego podkreślenia prewencyjnych funkcji Państwowej Inspekcji Pracy. Ich zdaniem zgodnie z doświadczeniami podobnych instytucji europejskich Inspekcja Pracy powinna w większym stopniu zajmować się wyjaśnianiem i popularyzacją standardów prawa pracy i prewencją przeciwko ich naruszaniu, a w dalszej kolejności karaniem i egzekwowaniem tego prawa.Partnerzy społeczni wstępnie zgodzili się również, że należy dokonać weryfikacji zaproponowanego w projekcie ustawy katalogu kar dla pracodawców naruszających przepisy prawa pracy.
Kwestią, która również wymaga analizy jest struktura i zasady podległości Państwowej Inspekcji Pracy, a szczególnie rola i zakres działania Rady Ochrony Pracy.
Dorobek Zespołu zostanie wykorzystany w dalszych pracach nad projektem na poziomie parlamentarnym.
Przedstawiamy opinię PKPP Lewiatan do projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (druk 712), którą w 21 sierpnia br. przesłaliśmy na ręce Marszałka i Wicemarszałków Sejmu RP oraz Przewodniczących Klubów Parlamentarnych.