OPZZ apeluje do premiera o respektowanie partnerów społecznych
2006-08-23
Rząd nagminnie łamie terminy konsultacji przewidziane w ustawie o Komisji Trójstronnej. Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, zwrócił się do premiera Jarosława Kaczyńskiego z apelem w tej sprawie.
W liście Jana Guza czytamy:„Panie Premierze.
Nagminne nieprzestrzeganie obowiązkowego trybu i terminów konsultacji przewidzianych w ustawie, z jednoczesnym wskazywaniem, że nie zgłoszenie uwag lub nie przedstawienie opinii będzie uznawane za akceptację tych projektów co stanowi istotne – z punktu widzenia przestrzegania przyjętego trybu legislacyjnego tworzenia przepisów prawnych – naruszenie ustawy o związkach zawodowych.
Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego istota konsultacji wyraża się w umożliwieniu związkom zawodowym wyrażenia stanowiska co do proponowanych rozwiązań prawnych i obowiązku rządu zapoznania się z wynikami konsultacji.
Jednak wymogu konsultacji rząd nie może traktować wyłącznie w kategoriach formalnych, wręcz przeciwnie, szczególnego znaczenia nabiera w tej mierze uzyskanie przez Radę Ministrów i kierownictwa resortów, wiedzy na temat oczekiwań występujących w imieniu pracowników związków zawodowych w zakresie materii regulowanej projektowanymi ustawami i rozporządzeniami.
Biorąc powyższe pod uwagę informuję Pana Premiera, że jeżeli sytuacja związana z prowadzeniem przez rząd konsultacji wobec naszego Porozumienia nie ulegnie zmianie, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych będzie zgodnie ze swoimi uprawnieniami występowało do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że dany akt prawny został wydany z naruszeniem trybu i terminu określonego w przepisach prawa, a zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa, zakres kontroli Trybunału Konstytucyjnego w stosunku do ustaw (rozporządzeń) rozciąga się nie tylko na badanie zgodności przepisów aktu prawnego z Konstytucją, lecz także dochowanie trybu ich uchwalania (orzeczenie z 11 lutego 1992 r., K. 14/91 i wyrok z 24 czerwca 1998 r., K. 3/98), i to niezależnie od faktu, czy wniosek, pytanie prawne lub skarga konstytucyjna zawiera taki zarzut.
Jednocześnie zarzuty proceduralne badane są przez Trybunał Konstytucyjny w pierwszej kolejności, a w przypadku kiedy doprowadzą one do wniosku, że dany akt prawny został uchwalony z naruszeniem trybu określonego w Konstytucji i ustawach (w tym wypadku ustawy o związkach zawodowych), staje się wystarczającą przesłanką dla uznania jego niekonstytucyjności i nie ma podstaw, by orzekać o merytorycznych treściach w nim zawartych.
Panie Premierze.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie zamierza paraliżować prac organów władzy i administracji rządowej w stanowieniu prawa – jednak nie będziemy dłużej tolerować lekceważenia prawa, a także naszego Porozumienia przez rząd, którym Pan kieruje.
Dotychczasowe nasze działania, w tym pisma kierowane w tych sprawach do poszczególnych ministrów, interwencje na posiedzeniach Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych nie przyniosły efektów.
Byliśmy przepraszani i mamieni obietnicami poprawy. Jednak zamiast poprawy jest pogorszenie co widać z przytoczonych przykładów. Wyrażamy przekonanie, ze w imię poprawy dialogu pomiędzy rządem a partnerami społecznymi sytuacja w tym zakresie powinna ulec zmianie i mamy nadzieję, że podejmie Pan stosowne działania w tym zakresie.”