Konieczne uregulowanie zawieszenia działalności gospodarczej
2006-08-17
Podczas posiedzenia komisji ds. Rozwoju Przedsiębiorczości odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zawieszeniu działalności gospodarczej. Projekt został przekazany do dalszych prac w podkomisji. Bez wprowadzenia poprawek nie będzie możliwe kompleksowe uregulowanie kwestii zawieszenia działalności gospodarczej, które przedsiębiorcy od dawna postulują.
Zarówno sądy, jak i poszczególne oddziały ZUS-u wydają często różne opinie lub wyroki w takich samych sprawach. Część sądów uważa, że na podstawie funkcjonujących przepisów można zawiesić działalność gospodarczą. W ich opinii jest to suwerenna decyzja przedsiębiorcy w ramach konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej, która nie skutkuje wykreśleniem z odpowiedniego rejestru. Podobnego zdania jest cześć oddziałów ZUS-u. W okresie przerwy w prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca nie jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.Niestety pozostała część oddziałów ZUS-u stoi na stanowisku, iż obowiązek płacenia składek na ubezpieczenie społeczne istnieje do momentu zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, które stawia na równi z wyrejestrowaniem z właściwego rejestru. W praktyce oznacza to likwidację działalności. W opinii zwolenników tego poglądu w obowiązującym prawie nie ma instytucji zawieszenia.
Zdaniem Lewiatana, przedłożony projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie jest wystarczający i nie ureguluje kompleksowo zawieszania działalności gospodarczej. To bardziej złożony problem, który wymaga zmian wielu przepisów w różnych ustawach. W projekcie brak np. odpowiednich zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i wielu ustawach podatkowych. Ponadto zawiera on liczne i niepotrzebne ograniczenia, jak np. zakaz zawieszania działalności gospodarczej przez podmioty zatrudniające pracowników i wykonujące działalność na podstawie zezwolenia lub działalności regulowanej. Są to tak daleko idące ograniczenia, że w praktyce tylko niewielki procent przedsiębiorców spełniałby te przesłanki.
Negatywnie oceniamy także tryb składania wniosków o czasowe zaprzestanie działalności gospodarczej. Jest to błędne założenie niepotrzebnie komplikujące całą sytuację. Czynność, która powinna ograniczać się do poinformowania właściwych organów, w projekcie pojawia się jako niekończąca się i bardzo skomplikowana procedura.
Opinia PKPP Lewiatan nt. poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz innych ustaw.