Lewiatan interweniuje u premiera w sprawie własności przemysłowej
2006-08-31
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaapelowała do premiera Jarosława Kaczyńskiego o odrzucenie przez Radę Ministrów szkodliwych dla polskiego przemysłu farmaceutycznego zapisów nowelizacji ustawy o prawie autorskim i innych ustaw przygotowanych przez resort kultury.
Zapisy nowelizowanej ustawy w części dotyczącej własności przemysłowej nie uwzględniają interesów krajowych producentów leków osłabiając ich zdolność konkurencyjną względem koncernów farmaceutycznych. Takie podejście projektodawcy dziwi zważywszy, że zaproponowane zmiany w ustawie znacznie przekraczają zobowiązania Polski wobec Unii Europejskiej.Ochrona patentowa traktowana jest od dłuższego czasu przez koncerny farmaceutyczne jako instrument walki rynkowej. Polski przemysł farmaceutyczny produkuje bowiem niemal wyłącznie tzw. leki generyczne tj. takie na które wygasł patent. Obecnie mają one 70 proc. udziału w rynku wszystkich sprzedawanych leków. Krajowe leki generyczne są średnio 5-krotnie tańsze od importowanego leku oryginalnego. Ma to wpływ na utrzymanie budżetu NFZ, który wydaje na leki ok. 9 mld. zł. rocznie.
Stanowienie prawa dotyczącego ochrony patentowej jest materią szczególnie doniosłą w takich krajach jak Polska, gdzie cena leku ma istotny wpływ na jego dostępność.
Zdaniem PKPP Lewiatan przyjęcie projektu w wersji przedłożonej Radzie Ministrów znacząco wpłynie na poziom wydatków NFZ i pacjentów. Na wprowadzeniu ustawy ucierpi bez wątpienia polski przemysł farmaceutyczny co w konsekwencji przełoży się na niższe wpływy dla budżetu oraz na rynek pracy.
PKPP Lewiatan uważa że ze względu na wysoce skomplikowaną naturę sporów patentowych przepisy regulujące tę materię powinny być uchwalane ze szczególną starannością uwzględniając interesy budżetu i pacjentów oraz krajowych wytwórców leków.