Kolejna nowelizacja pogorszy sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy

Zmiana finansowania ubezpieczenia społecznego dla przedsiębiorstw zatrudniających niepełnosprawnych może naruszyć płynność ich funkcjonowania, w szczególności zaś dotknie Zakłady Pracy Chronionej. Konsekwencją 46 nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej będzie redukcja miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych i zmniejszenie ich aktywności zawodowej.

Pomysłodawcy nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych postulują zmniejszenie o 50 proc. finansowanie składki na ubezpieczenie emerytalne. Natomiast składka na ubezpieczenie emerytalne płacona przez pracodawcę, która obecnie jest finansowana przez budżet państwa będzie refundowana przez PFRON raz na dwa miesiące na wniosek pracodawcy.

 

W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, ciągłe nowelizowanie tej ustawy pociągające za sobą częste zmiany warunków zatrudniania osób niepełnosprawnych, nie sprzyja budowaniu nowoczesnego systemu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, nad którym toczy się ogólnopolska debata z udziałem środowiska niepełnosprawnych oraz pracodawców zatrudniających te osoby.

 

W Polsce mamy do czynienie z jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Tylko 13 proc. tego środowiska ma pracę. Wzmożone kampanie społeczne mające na celu zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie poprawią wskaźników, jeżeli resort pracy i polityki społecznej będzie się wzbraniał przed wprowadzeniem rozwiązań systemowych zachęcających pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych. Kolejne nowelizacje są działaniem lekceważącym zarówno wobec środowiska osób niepełnosprawnych jak i pracodawców dających im pracę. – zauważa ekspert Lewiatana, Łukasz Matras.- Ciągłe zmiany warunków wsparcia finansowego dla pracodawców wpływają niekorzystnie na zatrudnianie osób niepełnosprawnych oraz ich rehabilitację poprzez pracę. Zmienne koszty pracy niepełnosprawnych sprawiają, że przedsiębiorcom trudniej jest tworzyć długofalowe biznesplany. Będzie ich to zniechęcało do podejmowania decyzji o zatrudnianiu niepełnosprawnych.

 

PKPP Lewiatan nie zgadza się ze zmianami prowadzącymi do ograniczenia kompetencji Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych i zwiększenia roli Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz zmianą sposobu powoływania i odwoływania członków Rady, które w rzeczywistości będzie się odbywać bez opinii organizacji desygnującej członków do Rady. W takiej sytuacja Rada znacznie straci na swojej autonomii.

 

Nowelizacja wprowadza pewne słuszne i pożądane zmiany, które powinny znaleźć się w nowym systemie rehabilitacji osób niepełnosprawnych m.in.:

 

·         obowiązek kontroli działalności warsztatów terapii zajęciowej – zgodnie z zaleceniem NIK;

·         zrównanie praw osób niepełnosprawnych o statusie bezrobotnych z uprawnieniami pełnosprawnych bezrobotnych;

·         wprowadzenie pojęcia dotacji w miejsce bezzwrotnej pożyczki na rozpoczęcie działalności;

·         zdefiniowanie dochodów osób ubiegających się o turnusy rehabilitacyjne,

·         zapewnienie przez gminy dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół, lub zwrotu kosztów dojazdu;

·         odstąpienie od obowiązku tworzenia indywidualnych programów rehabilitacji dla pracowników niepełnosprawnych;

·         przywrócenie dla pracodawców możliwości zwrotu kosztów utworzenia i oprzyrządowania stanowisk pracy,.

 

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera wszystkie rozwiązania prowadzące do zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Jednak należy pamiętać, że przy tak niskim wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych wszelkie rozwiązanie ingerujące w system finansowania rehabilitacji zawodowej i społecznej powinny posiadać odpowiednio długie okresy przejściowe, aby pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogli dostosować się do nowych przepisów.