Indeks biznesu PKPP Lewiatan - sierpień 2006: Gospodarka dalej pnie się w górę

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu odnotował kolejne rekordy. Indeksy kwartalny i roczny zyskały po trzy punkty, osiągając odpowiednio 76 i 78 punktów. Od pół roku Indeks Biznesu systematycznie pnie się w górę, co oznacza, że gospodarka znajduje się w trwałym trendzie wzrostowym. Wszystko wskazuje na to, że dobra koniunktura utrzyma się także w drugiej połowie roku. Dane makroekonomiczne po dwóch kwartałach potwierdzają, że wzrost gospodarczy oparty jest na zdrowych podstawach makroekonomicznych.

Dynamika konsumpcji ustabilizowała się na stosunkowo wysokim poziomie, a rozpędu nabrały inwestycje, które teraz przejęły rolę głównego czynnika wzrostu popytu krajowego. Jednocześnie mimo wysokiej dynamiki popytu wewnętrznego a dzięki wysokiej dynamice eksportu wpływ obrotów z zagranicą na tempo wzrostu PKB nadal pozostaje dodatni. Silna kondycja finansowa przedsiębiorstw jest dobrym prognostykiem szybkiego przyspieszenia procesów inwestycyjnych i utrzymania się tempa wzrostu inwestycji powyżej 10 proc. w najbliższych kwartałach.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan nie przestaje rosnąć, w sierpniu odnotował kolejne rekordy.  Indeksy kwartalny i roczny zyskały po trzy punkty, osiągając odpowiednio 76 i 78 punktów. Od pół roku Indeks Biznesu systematycznie pnie się w górę, co najwyraźniej świadczy, że gospodarka  znajduje się w trwałym trendzie wzrostowym. Wszystko wskazuje na to, że dobra koniunktura utrzyma się także w drugiej połowie roku. Dane makroekonomiczne po dwóch kwartałach potwierdzają, że wzrost gospodarczy oparty jest na zdrowych podstawach makroekonomicznych. Dynamika konsumpcji ustabilizowała się na stosunkowo wysokim poziomie, a rozpędu nabrały inwestycje, które teraz przejęły rolę głównego czynnika wzrostu popytu krajowego. Jednocześnie utrzymują się korzystne tendencje w handlu zagranicznym, a gospodarka odnotowała kolejną nadwyżkę w bilansie handlowym i obrotach z zagranicą.  Nadal wpływ obrotów z zagranicą na tempo wzrostu PKB pozostaje dodatni, mimo wysokiej dynamiki popytu wewnętrznego. Dynamika produkcji sprzedanej i sprzedaży detalicznej w lipcu wskazują na dobry początek III. kwartału. Niska inflacja, deficyt budżetowy poniżej planowanego w ustawie budżetowej, malejący deficyt obrotów bieżących z zagranicą, przy rosnącym zatrudnieniu i malejącym bezrobociu świadczą o braku zagrożeń makroekonomicznej stabilności gospodarki.

 
Indeksy szczegółowe
 

Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu, we wszystkich przekrojach czasowych, odnotowały kolejny kilkupunktowy  przyrost, a indeks roczny osiągnął rekordowy poziom 91 punktów. Utrzymujący się silny wzrost płac realnych przy sukcesywnie rosnącym zatrudnieniu i spadającym bezrobociu umocnił skłonności konsumpcyjne ludności, co gwarantuje utrzymanie się wysokiej dynamiki konsumpcji. Jednak głównym czynnikiem wzrostu popytu krajowego najwyraźniej stają się inwestycje, których dynamika podwoiła się w ostatnim kwartale. Wysunięcie się na pierwszy plan inwestycji w stosunku do konsumpcji powinno zapewnić stabilność tendencji wzrostowych w najbliższych kwartałach. Najwyraźniej poprawa dynamiki konsumpcji i eksportu skłoniły przedsiębiorstwa do inwestowania. Lekkie osłabienie dynamiki konsumpcji, obserwowane obecnie, nie powinno zaszkodzić, gdyż eksport ciągle rośnie, a jest raczej gwarantem utrzymania w ryzach deficytu obrotów bieżących w najbliższej przyszłości przy rosnącym popycie inwestycyjnym. Stabilizacja konsumpcji na względnie wysokim poziomie pozwala na utrzymanie wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu, co obserwujemy w pierwszym miesiącu III. kwartału. Jednocześnie dzięki poprawie koniunktury u sąsiadów utrzymuje się wyższy wzrost eksportu  niż  importu, a ostatnie osłabienie złotego najwyraźniej wzmocniło tą tendencję.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

W porównaniu do poprzednich notowań indeksy finansów wykazały tym razem kilkupunktową poprawę, chociaż najmniejszą w perspektywie rocznej. Okazuje się, że kondycja finansowa przedsiębiorstw po półroczu uległa dalszemu umocnieniu; wzrosły wskaźniki rentowności i płynności. Należy jednak się liczyć z tym, że wraz z wzrostem nakładów inwestycyjnych tendencje te ulegną do końca roku przyhamowaniu. Przedsiębiorstwa będą musiały uszczuplić swoje rezerwy płynności, jeżeli zdecydują się więcej inwestować, a rosnące płace i ceny surowców odbiją się na poziomie rentowności. Z drugiej strony obecna silna pozycja finansowa sektora przedsiębiorstw jest dobrym prognostykiem szybkiego przyspieszenia procesów inwestycyjnych, niezbędnych przy obecnie wysokim wykorzystaniu mocy produkcyjnych i wobec rosnącego popytu.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).

Indeks makroekonomiczny, który rósł od czterech miesięcy, wydaje się stabilizować na wysokim poziomie 88 punktów. Odzwierciedla to stabilizację warunków makroekonomicznych, która sprzyja utrzymaniu wysokiej dynamiki PKB. Umacnia się zarówno równowaga wewnętrzna jak i zewnętrzna gospodarki. Systematycznie rośnie zatrudnienie i spada bezrobocie przy inflacji ciągle poniżej celu NBP, a dzięki wysokiej dynamice PKB wykonanie deficytu budżetowego pozostaje poniżej założeń ustawy budżetowej. Wysoki eksport zapewnia niemal zrównoważony bilans handlowy z zagranicą, a nawet okresami nadwyżkę w handlu i obrotach bieżących. Zahamowanie dalszego wzrostu dynamiki konsumpcji w obliczu rosnącego popytu inwestycyjnego powinno pozwolić na utrzymanie w ryzach deficytu obrotów bieżących w najbliższym okresie.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).

Ciągle najgorsze notowanie ma nadal indeks sytuacji politycznej, chociaż indeks roczny odbił się nieco od  historycznego dna sprzed dwóch miesięcy. Może sugerować oczekiwanie pewnego postępu w stabilizacji sceny politycznej do końca roku.

 
 
 
Indeks biznesu sierpień 2006 – prezentacja (powerpoint)