Ustawa lustracyjna godzi w zasady równości i wolności działalności gospodarczej
2006-09-04
Wedle senackich poprawek do tzw. ustawy lustracyjnej, przedsiębiorcy prywatni oraz zatrudnieni przez nich pracownicy, zaliczeni przez ustawę do kategorii osób pełniących funkcje publiczne, wobec których IPN wyda zaświadczenie stwierdzające współpracę z organami bezpieczeństwa, w trybie natychmiastowym utracą zajmowane stanowisko lub zostaną zwolnieni z pracy. Taki zapis w precedensowy sposób ingeruje w obszar prywatnej przedsiębiorczości, pozbawiając pracodawców (właścicieli) możliwości suwerennej oceny kompetencji i kwalifikacji pracowników, co może mieć wpływ na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą.
Zdaniem Polskie Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan godzi to w zasadę wolności działalności gospodarczej oraz w zasady równości i zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym.Restrykcyjną procedurą lustracyjną, jako osoby pełniące funkcje publiczne, objęci zostaną bowiem m.in.: rektorzy i prorektorzy niepublicznych szkół wyższych, nadawcy prywatni, wydawcy, redaktorzy naczelni i dziennikarze, członkowie organów spółek z udziałem Skarbu Państwa, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji.
Lewiatan apeluje do Sejmu o odrzucenie rozwiązania, którego wprowadzenie w życie będzie skutkowało natychmiastowym i obligatoryjnym wygaśnięciem stosunku pracy bądź utratą zajmowanego stanowiska wobec osób, którym IPN wyda zaświadczenie stwierdzające współpracę z organami bezpieczeństwa, a które następnie nie zostaną oczyszczone prawomocnym orzeczeniem sądu.
Obecnie, po zgłoszeniu poprawek przez Senat, można już tylko złagodzić negatywne dla przedsiębiorców skutki ustawy lustracyjnej przywracając omawiany przepis w wersji uchwalonej przez Sejm. Propozycję Sejmu, zgodnie którą współpraca z organami bezpieczeństwa może stanowić podstawę do fakultatywnego rozwiązania umowy o pracę lub odwołania z pełnionego stanowiska oceniamy bowiem także krytycznie. Takie rozwiązanie pracodawcy traktują jedynie jako mniejsze zło.
Na dalszym etapie prac legislacyjnych PKPP Lewiatan będzie apelowała do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy lustracyjnej, a w przypadku jej wejścia w życie złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją jej przepisów.
Na posiedzeniu 6 września 2006 r. Komisja Nadzwyczajna Sejmu rozpatrzy poprawki Senatu.