Partnerzy społeczni prezentują rezultaty implementacji europejskiej umowy o telepracy
2006-10-17
11 października 2006r. w Brukseli europejscy partnerzy społeczni - UNICE, której członkiem jest PKPP Lewiatan, oraz UEAPME, ETUK i CEEP - zorganizowali wspólną konfederację prasową z udziałem Vladimira Spidli, Komisarza europejskiego ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej i Równych Szans. W jej trakcie uczestnicy europejskiego dialogu społecznego zaprezentowali raport przedstawiający rezultaty realizacji europejskiej umowy o telepracy. Z raportu wyraźnie wynika, iż przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością uelastycznienia czasu pracy.
Celem umowy, podpisanej w czerwcu 2002 r., było znalezienie wspólnej drogi do lepszego wykorzystania telepracy w działalności przedsiębiorstw i zawodowym spełnianiu się osób świadczących tego typu prace. Statystyki wskazują bowiem na coraz większą popularność telepracy w Europie, gdzie w dniu dzisiejszym wśród wszystkich osób zatrudnionych np. w Holandii czy Wielkiej Brytanii około 8% stanowią osoby świadczące usługi w ramach telepracy.Umowa o telepracy była pierwszym autonomicznym porozumieniem, zrealizowanym w oparciu o art. 139 (2) Traktatu, partnerzy społeczni zobowiązali się w nim do wprowadzania zapisów dot. telepracy w legislacjach narodowych, umowach zbiorowych czy kodeksach dobrych praktyk. Pracodawcy i pracownicy uzgodnili, iż wspólnie będą opracowywać metody realizacji europejskiej umowy o telepracy w swoich krajach i przekonywać rządy narodowe do swoich racji.
Przedstawiony 11 października raport analizuje zaangażowanie partnerów społecznych w realizacje założeń umowy o telepracy na poziomie europejskim, narodowym i sektorowym. Uczestnicy konferencji byli zgodni co do faktu, iż dialog społeczny jest bardzo dobrym narzędziem wspomagającym rozwój rynku telepracy w Europie.
Jak zauważył Philippe de Buck, Sekretarz Generalny UNICE, ‘z raportu wyraźnie wynika, iż przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością uelastycznienia czasu pracy’. Od momentu podpisania porozumienia w 2002 roku znacząco wzrosło zainteresowanie telepracą w administracji publicznej oraz w sektorze usług publicznych.
Na gruncie polskim partnerzy społeczni są w trakcie ukończenia prac nad porozumieniem o telepracy. Równocześnie toczone są rozmowy ze stroną rządową na temat zmian w Kodeksie Pracy, jakie ewentualnie pociągnie za sobą realizacja porozumienia. PKPP Lewiatan, jako jeden z sygnatariuszy porozumienia o telepracy, opowiada się za promowaniem tego typu zatrudnienia. Doprecyzowania wymagają jednak kwestie związane z rewizją Kodeksu Pracy, uregulowaniem czasu pracy, okresami wypowiedzeń czy delegacjami służbowymi. Istotnym jest jednak fakt, ze zarówno polscy pracodawcy jak i związki zawodowe prowadzą ze sobą aktywny dialog będący wspólną inicjatywa partnerów społecznych.