Pracodawcy w PIT

Pracodawcy i związki zawodowe proponują utrzymanie przepisu zwalniającego z podatku dochody organizacji pracodawców, związków zawodowych w części przeznaczonej na działalność statutową. Dotychczas takie rozwiązane funckjonuje w ustawach podatkowych. Od nowego roku to zwolnienie zniknie i zostanie zawężone do organizacji pożytku publicznego.

Problem jaki z taką zmianą się wiąże to dotychczasowa praktyka aparatu skarbowego, który nie uznawał wydatków ponoszonych na działalność statutową (bezpośrednich, jak pośrednich np. wynagrodzeń pracowników biura) jako kosztów uzyskania przychodu w odniesieniu do składek. Dotychczas nie stwarzało to problemu bo dochód był zwolniony, jeżeli był przeznaczany na działalnośc statutową. Po zmianie przepisów cały przychód z tytułu składek może zostac więc opodatkowany.

List organizacji pracodawców i związków zawodowych z Komisji Trójstronnej do wicepremiera Jerzego Hausnera.

W związku z projektowanymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zmianami, przedstawiamy Panu Premierowi zastrzeżenia naszych organizacji do planowanych zmian. Analiza projektowanych przepisów prowadzi naszym zdaniem do wniosku, iż przewidywane są rozwiązania, które z jednej strony wpłyną korzystnie na sytuację podatkową podatników CIT, jednakże z drugiej strony znaczna grupa tych przepisów może wpłynąć negatywnie na działalność prowadzoną przez określone kategorie podmiotów.

Najpoważniejsze zastrzeżenie nasze organizacje zgłaszają do projektowanych zmian w zakresie zwolnień przedmiotowych, zakładających zmianę kręgu podmiotów uprawnionych do zwolnień przedmiotowych od podatku CIT.

Zgodnie z projektem, w art. 17 ust. 1 pkt 14 "Ustawy o CIT" zostanie ustanowione ogólne zwolnienie z podatku CIT dochodów organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Przepis ten zastąpi dotychczasowy art. 17 ust. 1 pkt 6, który ma brzmienie:

Wolne od podatku dochodowego są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych, działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Ponieważ ani organizacje pracodawców, ani związki zawodowe i partie polityczne nie mają statusu organizacji pożytku publicznego - podmioty te zostaną opodatkowane na zasadach ogólnych (ważne jest to w kontekście ryzyka

nieuznawania jakichkolwiek wydatków do kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do przychodu z tytułu składek. Dlatego nasze organizacje postulują wprowadzenie przepisu zwalniającego z podatku dochody organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz partii politycznych w części przeznaczonej na działalność statutową.

Mamy nadzieję, że Pan Premier poprze stanowisko wszystkich organizacji reprezentowanych w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. 

Strona związkowa                                                                         Strona pracodawców

 

Maciej Manicki                                                                               Jerzy Bartnik

Przewodniczący OPZZ                                                                 Prezes ZRP

................................... .                                                               ..................................

 

Wiesław Siewierski                                                                     Marek Goliszewski

Przewodniczący FZZ                                                       Prezes BCC Związek Pracodawców

...................................                                                                   ...................................

 

Janusz Śniadek                                                                               Andrzej Malinowski

Przewodniczący NSZZ “Solidarność"                                             Prezydent KPP

...................................                                                                     ...................................

 

                                                                                                          Henryka Bochniarz

                                                                                                            Prezydent PKPP

                                                                                                          ...................................