.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Prawo branżowe

  • 2016-10-05 Handel
    Handel

    Uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznej

    Projektowane rozporządzenie zakłada zaniechanie poboru podatku od sprzedaży detalicznej od przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych przez sprzedawców detalicznych w okresie od 1 września 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.

  • 2016-09-29 Energetyka
    Energetyka

    Miks energetyczny - uwagi do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

    Popieramy opracowanie i wdrożenie Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która określi kierunki zrównoważonego rozwoju kraju w szerokim wymiarze gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Stabilność inwestycyjna, przewidywalność rozwoju rynku, w tym ograniczone ryzyko regulacyjne, to jedne z głównych czynników, które warunkują przygotowanie inwestycji. Uważamy, że Strategia powinna określać cele, dekretować odpowiedzialność za ich realizację oraz monitorowanie.

  • 2016-09-22 Przemysł spożywczy
    Przemysł spożywczy

    Stanowisko do rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (druk nr 790)

    W art. 7 ust. 1 projektu zdefiniowano pojęcie „przewagi kontraktowej" nabywcy względem dostawcy oraz dostawcy względem nabywcy. Wątpliwości co do zgodności ww. przepisu z konstytucyjnymi standardami prawidłowej legislacji wynikają z użytych zwrotów niedookreślonych, jakimi posłużył się projektodawca konstruując pojęcie przewagi kontraktowej („wystarczające i faktyczne możliwości zbycia/nabycia", „znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym").

  • 2016-09-21 Banki i finanse
    Banki i finanse

    Zmiany ułatwiające dochodzenie wierzytelności

    W imieniu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF) oraz Konfederacji Lewiatan, pragniemy przekazać, że - zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas konferencji uzgodnieniowej w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, która odbyła się w Ministerstwie Rozwoju w dniu 31 sierpnia br. - odbyło się spotkanie przedstawicieli biur informacji gospodarczej (dalej: BIG) z przedstawicielami Krajowej Rady Komorniczej (dalej: KRK), mające na celu wypracowanie modelu współpracy pomiędzy Stronami.

  • 2016-09-21 Banki i finanse
    Banki i finanse

    Uwagi do ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki

    Odnosząc się do merytorycznej oceny projektu, Konfederacja Lewiatan jest przeciwna wprowadzeniu ustawowego zobowiązania do dokonania zwrotu niektórych świadczeń wynikających z umów kredytu i pożyczki, jako świadczeń pobranych nienależnie. Nie możemy zgodzić się z opinią wyrażoną w uzasadnieniu do projektu, że świadczenie w postaci spreadów walutowych pobieranych od klientów było świadczeniem nienależnym i w związku z tym zachodzi konieczność eliminacji jego skutków.

  • 2016-09-20 Kolej i transport
    Kolej i transport

    Opodatkowanie pracownika z tytułu używania pojazdów do celów prywatnych - uwagi

    W związku z trwającymi pracami nad projektem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym (druk nr 819), przekazaliśmy stanowisko Konfederacji Lewiatan do projektu.

    Jak wynika z przedmiotowego projektu zmian do ustawy o transporcie drogowym oraz uzasadnienia do tego projektu, celem projektodawcy jest uregulowanie na poziomie ustawowym sposobu ustalania oraz wysokości kosztów używania do celów służbowych pojazdów niebędących własnością pracodawcy.

  • 2016-09-15 Ubezpieczenia
    Ubezpieczenia

    Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie dodatkowych sprawozdań finansowych i statystycznych zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji - opinia

  • 2016-09-08 Banki i finanse
    Banki i finanse

    Tryb i termin przekazywania informacji Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu

    W związku z trwającymi konsultacjami publicznymi dotyczącymi projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowego zakresu, trybu i terminu przekazywania Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu informacji niezbędnych do realizacji jego zadań oraz sposobu weryfikacji prawidłowości przekazywanych informacji (nr 202 z wykazu prac legislacyjnych), zgłosiliśmy poniższe uwagi do projektu rozporządzenia.

  • 2016-09-05 Banki i finanse
    Banki i finanse

    Uwagi ws. rozporządzenia w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej polityki wynagrodzeń oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału

    Uwaga redakcyjna odnosząca się do układu dokumentu

    W opinii Konfederacji Lewiatan kolejność rozdziałów prezentowanych w projekcie rozporządzenia nie odpowiada jego tytułowi. Zasadne wydaje się uporządkowanie tej kwestii poprzez zmianę kolejności  Rozdziału 3 Polityka wynagrodzeń z Rozdziałem 4 System kontroli wewnętrznej. W naszej opinii Rozdziałem 3 winien być System kontroli wewnętrznej a Rozdziałem 4 Polityka wynagrodzeń.

  • 2016-09-05 Banki i finanse
    Banki i finanse

    Zmiany w Prawie bankowym wymagają okresu przejściowego

    Uwagi Konfederacji Lewiatan do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu informacji, o których mowa w art. 22a ust. 2 ustawy - Prawo bankowe, dokumentów, które należy załączyć do wniosku, o którym mowa w art. 22b ust. 1 ustawy - Prawo bankowe oraz wykazu dokumentów, o których mowa w art. 31 ust. 2 pkt 3 ustawy - Prawo bankowe

Przejdź do archiwum