Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) powołany została w 1957 r. jako organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej (wówczas Wspólnot Europejskich). Jest on jednym z pięciu, obok Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów, ciał traktatowych UE.

EKES gromadzi przedstawicieli pracodawców, pracobiorców i innych organizacji społecznych i obywatelskich krajów członkowski UE. Sporządza on co roku 160-190 opinii i raportów informacyjnych. 70% z nich powstaje na wniosek Rady, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. 21% z nich to opinie z inicjatywy własnej i raporty informacyjne, podczas gdy 9% z nich to opinie rozpoznawcze sporządzane zazwyczaj na wniosek kraju sprawującego przewodnictwo w Radzie UE.

Członkowie EKES są podzieleni na trzy grupy: Pracodawców, Związki Zawodowe oraz interesy różne. Komitet przygotowuje opinie na temat propozycji prawnych, które następnie przedstawiane są Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Z ramienia polskich pracodawców w EKES zasiada 7 członków, w tym dwóch przedstawicieli konfederacji Lewiatan.

Więcej informacji: www.eesc.europa.eu