Jednoznaczne TAK dla wejścia przez Polskę do strefy euro
2021-11-25
Temat wejścia Polski do strefy euro wzbudza od kilku lat skrajne emocje wśród polityków i ekonomistów. Trzeba jednak pamiętać, że podejmując decyzję o przystąpieniu do Unii podjęliśmy pewne zobowiązania, które w końcu staną się faktem. Tę świadomość nieuchronności procesu mają wszystkie firmy, związki branżowe i regionalne, które wzięły udział w ankiecie.
Odsuwanie całego procesu w czasie spowodowało, że Polacy przestali się interesować tym tematem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dla obecnego rządu temat wejścia do strefy euro nie zajmuje wysokiej pozycji w agendzie politycznej. Dodatkowo jako naród mamy niski poziom świadomości o tym, co przyniesie wprowadzenie wspólnej waluty w Polsce. Bazujemy bardzo często na skrajnych opiniach i związanych z tym emocjach pojawiających się w mediach. Te czynniki spowodowały, że pracodawcy nie wierzą we wcześniejsze wejście do unii walutowej niż w perspektywie najbliższych 5 lat.
Tymczasem, Komisja Europejska w czerwcu 2020 r. oceniła, że Polska spełnia kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych oraz kryterium dotyczące finansów publicznych, czyli dwa z czterech elementów decydujących o możliwości przyjęcia wspólnej waluty.
Czas pandemii wyraźnie pokazał, że nasza gospodarka jest w stanie poradzić sobie z nagłymi szokami makroekonomicznymi. Takim szokiem niewątpliwie byłaby zmiana obowiązującej w Polsce waluty. Zakładając jednak, że proces ten byłby przygotowany i rozłożony w czasie, może się okazać, że gospodarczo zyskamy znacznie więcej niż stracimy.
Odpowiednie przygotowanie takiego procesu pozwoli także rozłożyć w czasie jednorazowy koszt zmiany waluty w obiegu. Na naszą korzyść działa struktura polskiej gospodarki, z przeważającym sektorem przemysłowym. Jak pokazuje literatura przedmiotu i doświadczenia innych państw, w których obowiązuje już euro, to ten sektor jest odporniejszy na zmianę środka płatniczego. Przedsiębiorstwa, w perspektywie krótkookresowej, skorzystają na zmianie, choćby poprzez zniwelowanie ryzyka kursowego, czy zmniejszenie kosztów transakcyjnych. Oczywiście jest to zależne od indywidualnych charakterystyk przedsiębiorcy. W perspektywie długookresowej nasze przedsiębiorstwa mogą stać się bardziej konkurencyjne na arenie międzynarodowej oraz powinien wzrosnąć poziom zaufania zagranicznych inwestorów do Polski.
Mariusz Zielonka, Ekspert Ekonomiczny
mzielonka@konfederacjalewiatan.pl