Pismo - dostawa treści cyfrowych
2018-06-28
W nawiązaniu do trwających obecnie trilogów, w toku których Prezydencja, Parlament Europejski oraz Komisja Europejska podejmują starania na rzecz uzgodnienia wspólnego ostatecznego tekstu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych (COM (2015) 634 final) (dalej; „projekt dyrektywy"), Konfederacja Lewiatan pragnie zaapelować do Państwa o wsparcie postulatów na rzecz zmian w projekcie, które prowadzą do zrównoważenia interesów przedsiębiorcy i konsumenta na rynku cyfrowym, w kontekście harmonizacji przepisów dot. umów o dostawę treści i usług cyfrowych.
Z punktu widzenia interesów przedsiębiorców działających na rynku cyfrowym istotne znaczenie ma
art. 16 projektu dyrektywy, regulujący kwestię prawa konsumenta do wypowiadania umów długoterminowych. Zapewnia on konsumentowi, który zawarł umowę na dostarczanie treści cyfrowych przez czas nieokreślony lub jeżeli pierwotny czas trwania umowy lub łączny czas, na jaki umowa była przedłużana, przekracza 12 miesięcy, prawo do rozwiązania umowy w dowolnym czasie po upłynięciu tych 12 miesięcy.
Przedsiębiorców niepokoi brak zapewnienia im rekompensaty w przypadku realizacji przez konsumentów uprawnienia z art. 16 projektu dyrektywy. Jest to rozwiązanie dalece krzywdzące, nieuzasadnione i co istotne nie uwzględniające kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Brak rekompensaty przekłada się na ryzyko ograniczenia przez przedsiębiorcę zakresu świadczonych usług,
z uwagi na niepewność okresu trwania umowy o świadczenie treści lub usług cyfrowych. Dodatkowo świadczenie przez przedsiębiorców tzw. rabatowania promocyjnego (dodatkowe rabatowania w ramach początkowego okresu umowy) może okazać się nieopłacalne. Tym samym konkurencyjny obecnie rynek straciłby narzędzia kreowania ofert co w największej mierze dotknie klientów, którzy zostaną pozbawieni zachęt nabywania nowych usług.
Zagrożone będzie również bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej. Nie zawsze umowa generuje zysk przez cały okres jej trwania ponieważ początkowo może być rabatowana lub przewidywać np. dodatkowe kanały telewizyjne (Jest to wyraźne działanie proklienckie, jednak skalkulowane
w odpowiednim horyzoncie czasowym). Brak przewidywalności co do skrócenia tego okresu może przyczynić się do zniknięcia takich ofert z rynku oraz zaburzyć przepływy finansowe w firmach telekomunikacyjnych. Zwracamy również uwagę, że krajowe przepisy już obecnie pozwalają użytkownikowi końcowemu na zawarcie umowy na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Świadoma decyzja konsumenta, o zawarciu zobowiązania umownego na okres dłuższy niż 12 miesięcy nie powinno być regulowana powyższym zapisem przeczącym swobodzie zawierania umów i naruszającym prawa dostawcy usług.
Przyjęcie art. 16 projektu dyrektywy w obecnym kształcie może zatem przełożyć się na straty finansowe w firmach, utrudnienia w planowaniu budżetów i zagrożenia realizacji już rozpoczętych inwestycji
a także negatywnie wpłynąć na prezentowaną ofertę.
Kwestia rozszerzenia prawa przedsiębiorców do uzyskania rekompensaty była w czasie ostatniego półrocza dyskutowana w Radzie UE, która rozważała propozycję dodania ust. 1a w art. 16 projektu dyrektyw (w brzmieniu zaproponowanym przez koalicję polsko - włoską).
Konfederacja Lewiatan jest zwolennikiem tego brzmienia, ponieważ zapewnia ono właściwą równowagę między prawami konsumentów i przedsiębiorców. (W załączeniu niniejszego pisma znajdą Państwo tekst poprawki (w jęz. angielskim) wraz z modyfikacjami zaproponowanymi przez Konfederację).
Będziemy zobowiązani, mając na uwadze argumenty przedstawione wyżej, oraz biorąc pod uwagę impas w Radzie UE w tym temacie, za wsparcie zaproponowanej poprawki, ukierunkowanej na zapewnienie prawa do rekompensaty i sprzyjającej sprawiedliwym i zrównoważonym relacjom na linii przedsiębiorca - konsument.
Pobierz stanowisko>>>
Załącznik: Joint drafting proposal on Art. 16 (1a) of the Digital Content Directive from the Italian and Polish Delegation as revised by the Polish Confederation Lewiatan>>>