Uwagi do o projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców

Istotne jest, by zmiany legislacyjne nie ograniczały się jedynie do zagadnień ogólnych, ale by adresowały problemy odnoszące się do poszczególnych branż, które cechują się dużym potencjałem rozwoju i mają wpływ na gospodarkę oraz kwestie społeczne.

 

Uwagi ogólne

Założenia skierowanego do konsultacji przez Ministerstwo Rozwoju pakietu „100 zmian dla Firm”, na który składają się liczne nowelizacje obowiązujących aktów prawnych, mogą stanowić dobry krok w kierunku upraszczania systemu prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczne jest jednak, aby w zakresie przeprowadzanego procesu legislacyjnego, normy zostały doprecyzowane w taki sposób by podmioty zainteresowane miały pewność, że zaproponowane zmiany faktycznie będą likwidować bariery w różnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a nie dodatkowo tworzyć kolejne prawne przeszkody w rozwoju.

Istotne jest również, aby zmiany legislacyjne nie ograniczały się jedynie do zagadnień ogólnych, ale by adresowały problemy odnoszące się do poszczególnych branż, które cechują się dużym potencjałem rozwoju i mają wpływ na gospodarkę oraz kwestie społeczne.

Poniższe uwagi zawierają odniesienie do:

1.       projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców;

2.    dodatkowych postulatów, które ze względu na cel procedowanego pakietu ustawowego winny zostać wzięte pod uwagę, jako odnoszące się do jednego z kluczowych obszarów wskazanych w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ponadto, przedstawiając stanowisko do pakietu ustaw, należy docenić sposób przygotowania przez projektodawców uzasadnień do procedowanych projektów aktów prawnych, które przedstawiają w sposób syntetyczny i możliwie wyczerpujący cel oraz zakres nowych przepisów, wraz z określeniem praktycznych implikacji oraz odwołaniem do stanowisk doktryny i orzecznictwa.

Taki sposób opracowania uzasadnienia nowelizacji przepisów, sam w sobie, może być uznawany za ułatwienie w prowadzeniu działalności gospodarczej, opartej na dynamicznie zmieniającym się otoczeniu prawnym. Jako taki powinien stanowić wzór również dla innych podmiotów odpowiedzialnych za opracowanie aktów prawnych. Powszechną aktualnie praktyką jest bowiem, przygotowywanie uzasadnień, które ograniczają się do ogólnego opisu wprowadzanych regulacji lub parafrazowania brzmienia przepisów, bez jakichkolwiek dodatkowych wyjaśnień. W przypadku przepisów budzących w okresie swojego funkcjonowania wątpliwości interpretacyjne, tego typu uzasadnienia, okazują się bezużyteczne, jako wskazówka interpretacyjna, dla organów administracji i sądów prowadzących na ich podstawie postępowania. W tym kontekście postulujemy, aby wzmocnione zostały wymagania wobec przygotowywanych projektów aktów prawnych, tak aby wszystkie odpowiadały wyznaczonym przez Ministerstwo Rozwoju standardom.

 

Uwagi szczegółowe