Postulaty dot. Wytycznych w zakresie funkcjonowania Komitetów monitorujących w latach 2014-2020

Konfederacja Lewiatan zgłosiła uwagi w roboczych konsultacjach Wytycznych w zakresie funkcjonowania Komitetów monitorujących w latach 2014-2020. Postulaty Konfederacji związane są z umocnieniem roli partnerów społecznych w pracach tych ciał, a tym samym zapewnienie możliwości skuteczniejszego oddziaływania na wdrażanie funduszy europejskiej w nowej perspektywie finansowej.

Analiza doświadczeń z lat 2007-2013 pokazuje, że potencjał organizacji pracodawców może być lepiej wykorzystany - wymaga to jednak przebudowania niektórych procedur funkcjonowania Komitetów Monitorujących (KM), ale także zwiększanie zaangażowania w prace tych gremiów ze strony reprezentantów środowiska przedsiębiorców, szczególnie w przypadku KM w regionach.

Główne postulaty zmian w Wytycznych dotyczą m.in. następujących kwestii:

1) Procedura głosowania - w naszej ocenie głosowanie powinno odbywać się w odniesieniu do każdej decyzji podejmowanej przez KM (także w trybie obiegowym). Należy odejść od zasady podejmowania decyzji w drodze konsensusu. Ponadto istotną zmianą, która w ocenie Lewiatana zwiększyłaby wpływ partnerów spoza administracji na podejmowane decyzje byłyby głosowanie w grupach: administracja rządowa, administracja samorządowa, partnerzy spoza administracji. Uchwała KM powinna być uznana za przyjętą, jeśli w każdej grupie uzyska większość w głosowaniu.

2) Finansowanie uczestnictwa w KM partnerów spoza administracji - członkowie KM (partnerzy spoza administracji) powinni otrzymywać zwrot kosztów związanych z przygotowaniem się i udziałem w spotkaniach/pracach tego gremium. Należy określić przykładowy katalog kosztów kwalifikowanych. Lista powinna uwzględniać koszty związane z wypracowanie stanowiska reprezentowanego środowiska czy też realizacją konkretnych zadań na potrzeby KM, Możliwość refinansowania kosztów zmniejszyłaby nierównowagę stron dialogu (administracja - partnerzy spoza administracji) pozwoliłaby na efektywny udział w pracach KM i dawałaby możliwość reprezentowania instytucji czy środowisk w sposób stały i przewidywalny zarówno dla reprezentowanego środowiska jak i dla administracji. Zasady finansowania powinny zostać opracowane także w stosunku do grup roboczych działających w ramach KM.

3) Ramowy regulamin KM oraz protokół z posiedzeń - wprowadzenie jednolitego ramowego regulaminu zwiększy szansę na prowadzenie monitoringu każdego Programu Operacyjnego w sposób wystandaryzowany i porównywalny. Pozwoli także skuteczniej monitorować zgodność z politykami UE, w tym w szczególności z zasadą partnerstwa. Z kolei forma protokołu powinna umożliwiać łatwą identyfikację postulatów/ uwag/ pytań zgłoszonych przez członków KM wraz z decyzją KM lub reakcją administracji na te postulaty/ uwagi/ pytania (np. wyjaśnione podczas spotkania, przyjęte do realizacji, odrzucone, skierowane do opracowania przez Grupę roboczą, itp.). W perspektywie 2007-2013 nie funkcjonował wzór protokołu, co zaowocowało wypracowaniem przez każdy KM odrębnego wzoru sprawozdania z posiedzenia. Część z funkcjonujących protokołów nie zawiera przez to minimalnych informacji, jak np. lista obecnych przedstawicieli, zgłoszone postulaty, podjęte decyzje, sposób ich realizacji. Trudno było także zweryfikować stopień realizacji zgłoszonych przez partnerów postulatów czy uwag.

Szczegółowe uwagi Konfederacji Lewiatan do Wytycznych w zakresie Komitetów Monitorujących w latach 2014-2020

Konsultacje robocze nie kończą prac nad Wytycznymi. Planowana jest jeszcze jedna runda konsultacji zewnętrznych - zachęcamy do zgłaszania uwag w tym zakresie. Kontakt:mlelinska@konfederacjalewiatan.info