Negocjacje PO WER 2014-2020 z Komisją Europejską - udział Konfederacji Lewiatan
2014-09-03
Trwają negocjacje krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020. Reprezentatywne organizacje pracodawców i pracowników zostały zaproszone do bezpośredniej współpracy z Komisją Europejską (zgodnie z postulatami partnerów, a za wsparciem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju) w odniesieniu do kluczowych dla pracodawców i pracowników zapisów Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Korzystając z tej możliwości przedstawiliśmy stronie europejskiej postulaty dotyczące wsparcia adaptacyjności z Europejskiego Funduszu Społecznego na poziomie centralnym.
W naszej ocenie w przypadku adaptacyjności potrzeba i konieczność realizacji przedsięwzięć ogólnokrajowych wynika z innych przesłanek niż w priorytetach PO WER, w których zasadnicze znaczenie mają działania instytucji publicznych, a interwencja jest skierowana na poprawę funkcjonowania tych instytucji lub poprawę prawa. Systemowy wymiar adaptacyjności musi być rozumiany szerzej. Przede wszystkim ograniczony popyt na wiedzę i kompetencje wśród przedsiębiorców, a także ograniczone działania skierowane na rozwój, nie wynikają ze sposobu funkcjonowania administracji publicznej lub z barier prawnych. Ich źródeł należy szukać na poziomie świadomości społecznej, kształtowanej od najmłodszych lat, charakteryzującej się m.in.: brakiem motywacji do podnoszenia kwalifikacji.
Stąd też w naszej ocenie minimalny zakres wsparcia adaptacyjności w PO WER powinien obejmować:
- Koordynację i współpracę z regionami w celu wypracowanie spójnego systemu zachęt dla przedsiębiorców podejmujących inwestycję w rozwój wiedzy i kompetencji,
- Podnoszenie jakości i dostępności oferty rozwojowej, zwiększanie umiejętności samodzielnego z niej korzystania, utrwalanie przekonania o konieczności inwestowania w rozwój,
- Zwiększanie umiejętności zarządczych, motywacji do inwestycji w rozwój, profesjonalizacja rozwoju wskutek realizacji działań skierowane do kadry kierowniczej przedsiębiorstw i pracowników dotyczących konieczności inwestowania w rozwój kapitału ludzkiego oraz wiedzy w zakresie wyboru i formułowania oczekiwań wobec dostawców usług rozwojowych,
- Inwestycje w kompetencje cyfrowe oraz budowanie świadomości korzyści z zastosowania ICT, zwiększanie motywacji ich stosowania.
Z dotychczasowych rozmów z Komisją Europejską wynika, że część proponowanego przez nas wsparcia powinna zostać uwzględniona w regionalnych programach operacyjnych (np. wsparcie kompetencji i narzędzi ICT). O pozostałych obszarach nadal dyskutujemy.
Więcej informacji: Marzena Chmielewska (mchmielewska@konfederacjalewiatan.info) Małgorzata Lelińska (mlelinska@konfederacjalewiatan.info)