Potrzebny łatwiejszy dostęp do środków na B+R+I

Z wyników przeprowadzonej ankiety wyraźnie wynika, że przede wszystkim stworzenie bardziej przyjaznych innowacjom regulacji prawnych oraz ułatwienie dostępności i zapewnienie większej puli środków na badania i innowacje mogłoby skłonić polskich przedsiębiorców do większych niż dotychczas inwestycji w tym obszarze.

wyniki

 

Konfederacja Lewiatan na forum UE, wielokrotnie zabiegała nie tylko o zwiększenie puli środków, ale także o ułatwienie procedur związanych z otrzymywaniem finasowania na badania i innowacje w UE. Polskie podmioty pozyskały zaledwie 1,2 proc. całego budżetu dostępnego w Horyzoncie 2020. Jest to zdecydowanie poniżej potencjału polskiej gospodarki i polskich firm.

Nasze działania okazały się skuteczne, ponieważ wydatki na badania i innowacje, walkę ze zmianami klimatycznymi, digitalizację, czy też gospodarkę o obiegu zamkniętym są priorytetem dla obecnego budżetu UE na lata 2021-2027. Razem z Funduszem Odbudowy po pandemii jest on wart rekordowe 1,8 biliona euro. Kluczowy w tym kontekście jest program ramowy Horyzont Europa (następca Horyzontu 2020) z budżetem o wysokości 95,5 mld euro. Jest to najważniejszy unijny program finansujący badania naukowe i innowacje w latach 2021-2027. Co równie istotne, pojęcie innowacji w ramach programu ramowego Horyzont Europa jest zdefiniowane bardzo szeroko, dzięki czemu naukowcy i przedsiębiorcy nie są ograniczeni sztywnymi kryteriami i mogą wypróbowywać różne rozwiązania.

 

Adam Dorywalski, Ekspert ds. UE Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli
adorywalski@konfederacjalewiatan.pl

 

Pobierz pełne wyniki badania>>