Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA)

15 lutego br. Parlament Europejski zagłosował za ratyfikacją CETA - negocjowanym siedem lat porozumieniem handlowym między UE a Kanadą. Opowiedziała się za nim zdecydowana większość europosłów (408 głosów, co stanowi 59% wszystkich) przy 254 głosach sprzeciwu (odpowiednio 37%) i 33  wstrzymujących się (odpowiednio 5%). Wśród grup politycznych popierających (prawie) jednogłośnie CETA znalazły się EPP, ALDE i ECR; grupa S&D była podzielona: 2/3 jej posłów głosowało za ratyfikacją porozumienia, 82% eurodeputowanych głosowało zgodnie z linią swej grupy politycznej.   

Porozumienie ma częściowo wejść w życie już na wiosnę -  dotyczy to obszarów uznawanych za wyłączne kompetencje UE.  Pierwszym krajem, którego Parlament dokonał ratyfikacji CETA w tej części, która musi być ratyfikowana przez kraje członkowskie, jest Łotwa (23 lutego br.).

Biznes europejski z dużym zadowoleniem przyjął decyzję PE. Wedle przedstawicieli firm CETA, znosząca 98% ceł w handlu miedzy UE a Kanadą, będzie siłą napędową obu gospodarek, ale też stanowi silny sygnał o gotowości UE do zawierania umów handlowych z tymi partnerami, którzy podzielają europejskie wartości i unijną wizję handlu międzynarodowego w globalnym świecie. Znaczenie tego porozumienia jest tym większe, że najpewniej będzie to na długi czas dokument ustanawiający standardy zawierania umów handlowych  - takie nadzieje wiązano z TTIP, które obecnie nie ma żadnych szans na podpisanie. To także ważny sygnał o usuwaniu przeszkód w handlu międzynarodowym, tak bardzo potrzebny w obliczu narastających tendencji protekcjonistycznych.      

Umowa CETA dla Polski powinna być raczej neutralna, choćby ze względu na skalę wzajemnego handlu. Odpowiadając na argumenty krytyków tej umowy można przypomnieć, że dotychczasowe umowy regulujące handel pomiędzy Polską a Kanadą zawierają stary system arbitrażu, który nie jest szczególnie korzystny dla naszego kraju. Umowa CETA poprawia zaś pozycję państw członkowskich krajów Unii Europejskich w relacjach z inwestorami.

Więcej o CETA można dowiedzieć się z przewodnika w języku polskim, opublikowanego przez Komisję.