Kolejny numer Newslettera Europejskiego - maj 2016
2016-05-04
Szeroko komentowane było referendum w Holandii w sprawie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, w którym Holendrzy zdecydowanie wypowiedzieli się przeciwko tej umowie. Mimo niewiążącego charakteru referendum i niskiej frekwencji, władze tego kraju nie mogą zignorować jego wyniku. Niektórzy komentatorzy uznają, iż holenderskie „nie", oznacza wyraz dezaprobaty dla całej Unii. W kontekście referendum w Holandii wiele mówi się o referendum brytyjskim zapowiedzianym na 23 czerwca, w którym obywatele Wielkiej Brytanii wypowiedzą się na temat pozostania lub opuszczenia Unii. Trudno jest przewidzieć jego wynik - wg ostatnich sondaży liczba zwolenników pozostania w UE jest taka sama jak przeciwników.
Kwiecień to również kontynuacja negocjacji w sprawie umowy TTIP. W dniach 25-29 kwietnia odbyła się w Nowym Jorku 13 już runda rozmów. Omówiono trzy filary przyszłego porozumienia: równy dostęp do rynków dla firm europejskich i amerykańskich, współpraca regulacyjna oraz zasady i przepisy handlowe. Czekamy z niecierpliwością na oficjalny komunikat KE i podsumowanie sesji rozmów.
Więcej informacji o TTIP i zaangażowaniu BUSINESSEUROPE
Nadal dużo emocji wywoływała marcowa propozycja Komisji Europejskiej dotycząca rewizji zasad w sprawie delegowania pracowników. Niektóre państwa członkowskie mają wątpliwości czy propozycja ta jest zgodna z zasadą pomocniczości i starają się o uruchomienie procedury tzw. żółtej kartki w celu zmuszenia KE do zrewidowania projektu. W grupie tych państw jest m.in. Polska. Sejm RP uznał projekt nowelizacji dyrektywy za niezgodny z unijną zasadą pomocniczości. Stanowisko Konfederacji Lewiatan w sprawie delegowania
Jednym z najważniejszych wydarzeń tego miesiąca był również wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, w którym Trybunał unieważnił sposób przydziału uprawnień do emisji dla przemysłu na okres 2013-2020 i nakazał Komisji Europejskiej ponowne obliczenie ilości darmowych uprawnień do emisji CO2 przyznanych przemysłowi do 2020 roku. Więcej na ten temat w naszym Newsletterze.
Zachęcamy do prześledzenia aktualnej listy konsultacji społecznych KE i zabrania głosu w sprawach ważnych dla Państwa działalności.
Zapraszamy do lektury!