Ocena Programu wieloletniego

Opinia nt. programu wspierającego udział Polski w COSME i instrumentach finansowych UE.


Konfederacja Lewiatan docenia działalność sieci Enterprise Europe Network i Krajowego Punktu Kontaktowego oraz popiera ustanowienie programu wieloletniego: Udział w Polski w Programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP (COSME) oraz w instrumentach finansowych programów UE, w latach 2015-2021.

Jak wskazano w projekcie Programu wieloletniego, którego autorem jest ministerstwo Gospodarki,  jedynie od aktywności polskich instytucji zależy jaka część programów UE zostanie wykorzystana przez polskich przedsiębiorców. Dotychczas udział ten nie jest satysfakcjonujący. Dlatego uważamy za konieczne zapewnienie w budżecie państwa odpowiednich środków na działalność tych podmiotów, w uzupełnieniu do finansowania UE.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę na niewłaściwą konstrukcję samego Programu, w którym nie przewidziano żadnych mierzalnych rezultatów jego realizacji w odniesieniu do celu głównego, tj.: „zapewnienie udziału polskich podmiotów w programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP oraz wykorzystanie dla poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw instrumentów finansowych oferowanych w ramach programów unijnych".

Ponadto uważamy, że zbyt ogólnie określono podstawowy wskaźnik realizacji Programu (wskaźnik produktu), tj. 250 tys. beneficjentów usług świadczonych przez instytucje wspierane w Programie, zarówno w odniesieniu do grupy beneficjentów jak i typów finansowanych usług.  

W tym kontekście dalece niewystarczające są proponowane wskaźniki realizacji Programu specyficzne dla EEN i KPK, ponieważ nie wskazano docelowych wartości tych wskaźników, a jedynie ich nazwy.

Brak zaplanowanych rezultatów realizacji Programu wieloletniego jak i określonych liczbowo wskaźników realizacji (wskaźników produktu), oznacza iż  w Programie nie przewidziano żadnej formalnej i wymiernej podstawy do jego oceny oraz do oceny efektywności i skuteczności wspieranych instytucji: EEN i KPK.

Naszą uwagę zwróciły również deficyty w Diagnozie. Biorąc pod uwagę, że przedmiotem Programu wieloletniego jest wsparcie instytucji, które mają aktywizować polskie podmioty do udziału w programach UE, w tym COSME i Horyzont 2020, diagnoza w niewystarczającym stopniu dotyczy uczestnictwa polskich przedsiębiorców w dotychczas realizowanych programach UE  oraz barier uczestnictwa w tych właśnie programach. Co więcej diagnoza nie zajmuje się oceną efektywności działań prowadzonych przez sieć EEN i KPK w poprzednich latach oraz nie prezentuje podsumowania rezultatów tych działań. Ogólna ocena jakości świadczonych usług, biorąc pod uwagę poniesione i planowane nakłady krajowe, tj. 70 mln zł, jest niewystarczająca.

W związku z tym proponujemy:

1.       Zdefiniowanie oczekiwanych rezultatów realizacji Programu wieloletniego, adekwatnie do brzmienia celu głównego, wraz z oczekiwaną docelową wartością. W opinii Lewiatana właściwe rezultaty (bez miary) to: 

·         liczba polskich przedsiębiorców uczestniczących w programach: COSME, Horyzont 2020, Kreatywna Europa, EaSI (w podziale na programy)

·         wzrost (%) udziału polskich przedsiębiorców w programach: COSME, Horyzont 2020, Kreatywna Europa, EaSI w okresie realizacji Programu, w odniesieniu do udziału w analogicznych programach, w tym CIP i 7 Program ramowy, w okresie bazowym (2007-2013).

 

2.       Uszczegółowienie definicji beneficjenta usług świadczonych przez instytucje wspierane w Programie, z uwzględnieniem podstawowych charakterystyki tych usług, na przykład w podziale na:

·         usługi doradcze (usługi świadczone indywidulanie),

·         szkoleniowe (usługi realizowane na potrzeby grupy odbiorców nie większej niż 30 osób),

·         informacyjne (organizacja konferencji, dystrybucja materiałów, w tym drogą elektroniczną),

oraz w odniesieniu do najważniejszych kategorie beneficjentów: tj. instytucji finansowych i przedsiębiorców.

 

3.       Rozdzielenie podstawowego wskaźnika realizacji Programu wieloletniego na dwa wskaźniki specyficzne dla:

·         Entreprise Europe Network

·         Krajowego Punktu Kontaktowego

 

4.       Przypisanie wartości liczbowych oczekiwanym rezultatom działań podejmowanych przez ośrodki EEN.

5.       Przypisanie wartości liczbowych oczekiwanym rezultatom działań podejmowanych przez KPK.

6.       Przypisanie wartości liczbowych do wskaźników realizacji Programu, w odniesieniu do EEN i KPK.

7.       Uzupełnienie części diagnostycznej, przede wszystkim o ocenę sytuacji polskich podmiotów w dotychczas realizowanych programach UE oraz ocenę dotychczasowego funkcjonowania EEN i KPK.