Wyzwania legislacyjne sektora kosmetycznego: Składniki zaburzające gospodarkę hormonalną

Konfederacja Lewiatan oraz Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przekazują, w imieniu przedsiębiorców sektora kosmetycznego, uwagi dotyczące projektu stanowiska Rady Unii Europejskiej dotyczącego wyroku Sądu Pierwszej Instancji T-521/14 w sprawie niewywiązania się przez Komisję Europejską z obowiązku opracowania kryteriów klasyfikacji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, zgodnie z rozporządzeniem 528/2012/UE w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych.

Wyrok T-521/14 Trybunału, jak i projekt stanowiska Rady odnoszą się przede wszystkim do kwestii formalnych - potwierdzają, że mimo nałożonego na Komisję w ww. akcie obowiązku, nie opracowała ona kryteriów dla oceny klasyfikacji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.

Konfederacja Lewiatan oraz Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego zwracają uwagę, że nieopracowanie tych kryteriów nie wynika z bezczynności Komisji, ale z aktualnego stanu wiedzy, który dotychczas nie pozwalał na ich sformułowanie. W naszej ocenie stanowisko Rady powinno odnosić się również do konieczności uwzględniania przy opracowywaniu przepisów unijnych - w tym i każdym innym przypadku- aktualnego stanu wiedzy i możliwości technicznych, jakie stwarza nauka.

Pragniemy zaznaczyć, że Komisja Europejska prowadzi szereg działań zmierzających do opracowania ww. kryteriów. Nadal jednak brak jest uzgodnionego stanowiska środowisk naukowych, w jaki sposób należy je sformułować. Ocena skutków regulacji, którą przeprowadziła Komisja przed przyjęciem kryteriów i która jest nieodłącznym elementem strategii lepszego stanowienia prawa nie została jeszcze zakończona. Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej opracowało już propozycję metodologii oceny ryzyka substancji zaburzających gospodarkę hormonalną. Komisja Europejska przedstawiła zaś listę substancji kandydackich, które zostaną poddane ocenie właściwości zaburzających gospodarkę hormonalną według zaproponowanej metodologii. Umożliwi to następnie określenie zasad selekcji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i opracowanie kryteriów dla ich klasyfikacji.

Sektor kosmetyczny nie jest wprost zaangażowany w proces opracowania kryteriów klasyfikacji substancji stosowanych w środkach ochrony roślin oraz produktach biobójczych. Jednak kryteria te mogą mieć w przyszłości zastosowanie również do składników produktów kosmetycznych. Dlatego podkreślenie, że wszelkie rozwiązania legislacyjne w kierunku regulacji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną powinny być prowadzone zgodnie z aktualnym stanem wiedzy ma ogromne znaczenie także dla sektora kosmetycznego. Kryteria tworzone pod presją czasu, z powodu konkretnych dat zapisanych w danym akcie prawnym - jak to ma miejsce w przypadku rozporządzenia 528/2012/UE - mogą mieć w przyszłości negatywne skutki dla sektora kosmetycznego i dostępności niektórych ważnych substancji jako składników produktów kosmetycznych. W załączeniu przekazujemy opis sytuacji techniczno-legislacyjnej w zakresie substancji zaburzających gospodarkę hormonalną w odniesieniu do sektora kosmetycznego.

Konfederacja Lewiatan i Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przypominają, że podobna sytuacja legislacyjna -  wdrożenie przepisów z powodu góry zapisanego wcześniej terminu, wbrew aktualnemu stanowi wiedzy - miało już miejsce w sektorze kosmetycznym. Komisja Europejska utrzymała zakaz stosowania w kosmetykach składników testowanych na zwierzętach, który wszedł w życie 11 marca 2013 r., mimo braku dostępnych metod alternatywnych umożliwiających ocenę toksyczności substancji bez wykorzystania zwierząt. Mimo znaczących nakładów finansowych Komisji Europejskiej oraz sektora kosmetycznego, metody alternatywne do dziś nie zostały opracowane, ponieważ wciąż nie pozwala na to stan wiedzy.

Jednocześnie Konfederacja Lewiatan i  Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego apelują do polskich instytucji zaangażowanych w działania legislacyjne substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i odpowiedzialnych za przygotowanie stanowiska w tym zakresie o wypracowanie transparentnych zasad konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i sektorami w kraju.

Wyzwania_legislacyjne_sektora_kosmetycznego - Składniki zaburzające gospodarkę hormonalną