Jak chronić konsumenta i innowacyjność w świecie treści cyfrowych?
2016-07-27
W związku z trwającymi w Unii Europejskiej pracami nad projektem Dyrektywy w sprawie dostawy treści cyfrowych (COM(2015) 634 final) Konfederacja Lewiatan przygotowała uzupełnienie stanowiska w tej sprawie.
W naszej ocenie, przygotowując swoje opinie do Projektu, Parlament Europejski i Rada powinny uwzględnić, że:
Ø Zrozumiałe i przewidywalne ramy prawne są niezbędne dla rozwoju jednolitego rynku cyfrowego.
Ø Wymogi co do zgodność towaru z umową nie mogą hamować innowacji.
Ø W dobie globalnej gospodarki przepisy muszą zachęcać do doskonalenia usług.
Ø Prawo do rozwiązywania umów długoterminowych musi być spójne z obowiązującymi przepisami.
Oznacza to, że zakres nakładanych projektem obowiązków musi być precyzyjny i spójny z przepisami innych aktów unijnych. Nie powinny one „dublować" obowiązków wynikających z innych aktów, zwłaszcza z przyjętego niedawno rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Z tego względu uważamy, że objęcie Dyrektywą umów bezpłatnych, w których świadczeniem ekwiwalentnym byłyby „dane osobowe lub inne dane" jest nieuzasadnione. Jeśli takie umowy miałyby być objęte zakresem Dyrektywy to świadczeniem konsumenta powinny być jedynie te dane, które aktywnie przekazuje on dostawcy.
Jeśli chodzi o kwestię zgodności treści z umową Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że konkurencja rynkowa, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i ciągły rozwój nowych technologii wymusza nieustanne doskonalenie treści cyfrowych. Uznanie, że wprowadzanie takich, korzystnych dla konsumenta zmian daje mu prawo do wypowiedzenia umowy, będzie zniechęcać przedsiębiorców do wprowadzania usprawnień i innowacji. Przemyślenia wymaga w związku z tym także definicja zgodności treści z umową. Nie powinna ona być nadmiernie szczegółowa. Projektodawca powinien natomiast kłaść nacisk na przekazanie konsumentowi rzetelnej informacji co do cech treści- zgodnie z istniejącymi już przepisami- oraz na obowiązek ich zagwarantowania przez cały okres obowiązywania umowy.
Rozwinięcie tych zasad opisujemy szczegółowo w Uzupełnieniu Stanowiska Konfederacji