Europejskie ramy interoperacyjności - projekt opinii EKES
2017-07-19
Posiedzenie grupy roboczej EKES przyjęło projekt opinii przedstawiony przez sprawozdawców. Uwzględniono w niej wszystkie uwagi zgłaszane w czasie pierwszego spotkania. Drobne korekty zostaną uwzględnione przed posiedzeniem sekcji TEN we wrześniu.
W komunikacie KE przedstawiono ogólny zarys, przegląd i analizę dotychczasowych postępów i priorytetów na przyszłość. W załączniku I do komunikatu określono 22 działania w podziale na pięć obszarów tematycznych. W załączniku II przedstawiono zasady nowych europejskich ram interoperacyjności i podano szczegółowe informacje na temat 47 zaleceń wynikających z 12 zasad podstawowych. Ma to umożliwić europejskim administracjom publicznym świadczenie jednolitych usług i sprawny przepływ danych dzięki przestrzeganiu ogólnych ram EIF opartych na modelu konceptualnym.
Wdrożenie sprawnych cyfrowych usług publicznych jest bardzo ważne, by ludzie mogli swobodnie pracować i przemieszczać się, a przedsiębiorstwa czerpać korzyści z nieograniczonego handlu i przepływów kapitałowych we wszystkich państwach członkowskich. Państwa członkowskie modernizują swoje administracje publiczne poprzez powszechną cyfryzację, ale interoperacyjność jest konieczna, by uniknąć ryzyka tworzenia odizolowanych środowisk cyfrowych, a w konsekwencji elektronicznych przeszkód dla korzystania z czterech swobód.
Europejskie ramy interoperacyjności przewidują, że odpowiednia interoperacyjność wymaga zniesienia obecnych i potencjalnych przeszkód natury prawnej i organizacyjnej, a także zajęcia się kwestiami danych i semantyki oraz wyzwaniami technicznymi. Wdrożenie i przegląd programów ISA oraz ISA² umożliwiło osiągnięcie istotnego postępu w identyfikowaniu i rozwiązaniu powyższych kwestii, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia.
Najnowsze dostępne dane wskazują, że krajowe ramy interoperacyjności są w 72 % dostosowane do EIF. Gdy mowa jednak o konkretnych projektach krajowych, to w 2015 r. poziom wdrożenia EIF wyniósł jedynie 45%, co wskazuje na utrzymujące się trudności w praktycznej realizacji obecnych zaleceń. W związku z tym oczywista jest potrzeba sformułowania dalszych konkretnych zaleceń, co zostało uczynione w załączniku II.
Zawiera on 12 zasad, które są praktycznie takie same jak w poprzednim EFI, ale uwzględniają niedawną zmianę polityki i postęp techniczny.
PROJEKT OPINII Europejskie ramy interoperacyjności - strategia wdrażania
W posiedzeniu udział wziął Lech Pilawski.