Opinia do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy
2016-03-17
W odpowiedzi na pismo GMS-WP-173-43/16 w sprawie wyrażenia opinii do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (przedstawiciel wnioskodawców: poseł Joanna Augustynowska) uprzejmie informuję, że Konfederacja Lewiatan zgadza się z proponowanym rozwiązaniem, które ma na celu wydłużenie do 14 dni terminu umożliwiającego pracownikowi odwołanie się do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę.
Zgadzamy się z argumentacją, że dotychczasowy siedmiodniowy termin jest za krótki i często uniemożliwia właściwe przygotowanie pozwu i zgromadzenie wszelkich dowodów w sprawie. Dodatkowo chcemy podkreślić, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bądź wygaśnięcia umowy o pracę przepisy Kodeksu pracy przewidują 14 dni na wniesienie żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Dążenie do ujednolicenia terminów jest zasadnei korzystne dla obu stron stosunku pracy, gdyż pozwala na lepsze przygotowanie się do postępowania sądowego.
W celu zapewnienia jednolitości systemu prawa pracy proponujemy uzupełnienie załączonego projektu nowym art. 1a projektu przez dodanie art. 2651 k.p. o następującym brzmieniu:
„Art. 2651. Przepis art. 187 § 1 ust. 3 Kodeksu postępowania cywilnego stosuje się odpowiednio."
Uzasadnienie
Uważamy, że w związku z proponowanym wydłużeniem terminu do złożenia odwołania,
który ma na celu ułatwienie i przyspieszenie rozwiązywania sporów w zakresie prawa pracy, zasadnym jest rozważenie wprowadzenia do Kodeksu pracy nowych alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Do takich metod zaliczana jest mediacja. W szczególności, gdy dotychczasowe, wprowadzone w zupełnie innej rzeczywistości, metody polubownego rozwiązywania sporów nie sprawdziły się należy skorzystać z tych, które są nowatorskie i zarazem bardzo potrzebne w obecnych warunkach ekonomicznych i społecznych.
Innowacyjność metody polubownego sposobu rozwiązywania sporów pracowniczych w drodze mediacji polega na przyznaniu pracownikowi równorzędnej pozycji w budowaniu relacji z pracodawcą. Natomiast dla pracodawcy mediacja okazuje się efektywnym, pod względem czasowym i kosztowym, narzędziem rozwiązywania sporów. W tej relacji pracodawca przestaje być ostatnią instancją,
a sąd jedyną drogą uzyskania sprawiedliwości.
Sprawy sądowe dotyczące wypowiadania umów o pracę trwają czasami kilka lat, zaś pierwsze terminy rozpraw wyznaczane są nierzadko po upływie 6 miesięcy od dnia wypowiedzenia umowy o pracę.
Z danych statystycznych dotyczących wpływu spraw sądowych z zakresu prawa pracy wynika,
że w sądach rejonowych w 2011 r. wpłynęło 66 087 pozwów (ugody - 7840); w 2012 r. - 78 737 pozwów (ugody - 9097); w pierwszej połowie 2013 r. - 39 395 pozwów (ugody - 4614) . Zatem można stwierdzić, że wpływ spraw sądowych systematycznie zwiększa się, a możliwości i zasoby ich rozstrzygania nie zwiększają się odpowiednio do potrzeb. Spraw sądowych jest coraz więcej, zaś obie strony stosunku pracy są na długi czas obarczone niepewnością co do ostatecznego rozstrzygnięcia sporu.
Z powyższych względów i mając na uwadze zmiany kodeksu postępowania cywilnego z dnia 10 września 2015 r. dotyczące wspierania polubownych metod rozwiązywania sporów, także w zakresie stosunków pracowniczych zasadne jest usankcjonowanie możliwości rozwiązywania sporów w drodze mediacji. W konsekwencji, zarówno potencjalny powód, jak i jego pełnomocnik będą zobowiązani do podjęcia mediacji lub innej próby pozasądowego rozwiązania sporu oraz zamieszczenia stosownej informacji o tym w pozwie. Jeśli powód nie podejmie takiej próby, to będzie zobowiązany do wyjaśnienia przyczyn niepodjęcia próby pozasądowego rozwiązania sporu (art. 187 § 1 pkt 3 kpc).
Celem nowych przepisów w zakresie mediacji i wspierania polubownych metod rozwiązywania sporów jest również realizowanie funkcji edukacyjnej oraz promowanie dialogu między pracownikami
i pracodawcami.
Konkludując, jesteśmy głęboko przekonani, iż wprowadzenie tego rozwiązania przyniesie pożądane skutki społeczno-gospodarcze. Należy też podkreślić, że proponowana zmiana nie będzie związana
z dodatkowymi nakładami finansowymi dla budżetu Państwa, a także jednostek samorządu terytorialnego.
Z poważaniem,
Henryka Bochniarz
Prezydent Konfederacji Lewiatan