Zmiana ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych - opinia

Stanowisko Konfederacji Lewiatan do projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych - wersja z 18 kwietnia 2014 r.

Uwagi wstępne:

Po przeanalizowaniu projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych - wersja z 18 kwietnia 2014 r. (dalej: projekt) wskazać należy, że zaproponowane zmiany dotyczące funkcjonowania biur informacji gospodarczej, w szczególności w odniesieniu do podmiotów uprawnionych do przekazywania  informacji do biur informacji gospodarczej (dalej: biura lub BIGi), aktualizacji i archiwizacji informacji ujawnionych w biurach, zakresu informacji przekazywanych do biur, co do zasady należy ocenić pozytywnie, jako idące w dobrym kierunku  i uwzględniające aktualne potrzeby rynkowe. Z uwagi jednak, że projekt na tym etapie obejmuje wyłącznie założenia do zmian w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej: ustawa) i nie zawiera propozycji konkretnych przepisów, które regulowałyby poszczególne kwestie objęte założeniami projektu, poniższe uwagi mają charakter wstępny. Szczegółowa analiza zmian do ustawy, będzie bowiem możliwa po zapoznaniu się już z konkretnymi propozycjami norm prawnych, które miałyby te założenia realizować.

Niezależnie od powyższego, niektóre proponowane zmiany, a w szczególności te odnoszące się do instytucji przedawnienia, kwestii związanych ze sztywnym uregulowaniem ceny za wniosek jednolity, czy też systemem reklamacji, które proponowane są w projekcie, budzą uzasadnione wątpliwości i poważne obawy przedsiębiorców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan. Dostrzegając bowiem konieczność ochrony słusznych interesów dłużników, ustawodawca powinien równoważyć te prawa z interesami wierzycieli, a także uwzględniać ekonomiczny aspekt proponowanych zmian. Niektóre propozycje mogą bowiem nie tylko znacząco utrudnić przekazywanie informacji do BIGów (co byłoby przecież niezgodne z celami projektu) ale dodatkowo mogą skutkować znaczącym zwiększeniem kosztów operacyjnych zarówno po stronie BIGów, jak również po stronie tych przedsiębiorców, którzy przekazują informacje do BIG. Uważamy, że argumenty te powinny mieć istotny wpływ na k kształt przyszłych regulacji ustawy.

Uwagi szczegółowe