Prowadzenie rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego - uwagi
2014-09-15
Uwagi Konfederacji Lewiatan do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach.
Rejestr Dłużników Niewypłacalnych:
Poddajemy pod rozwagę propozycję zmiany sposobu wyszukiwania dłużników w przedmiotowym rejestrze. Obecnie dłużnika można wyszukać, znając jego którykolwiek numer RDN. (§8 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach). Numer ten identyfikuje nie podmiot, a wpis w rejestrze. Dłużnik, który został wpisany wielokrotnie (na innej podstawie prawnej) będzie posiadał wiele numerów RDN. Znając inne dane identyfikacyjne (takie jak nazwa, imię, nazwisko, PESEL, REGON, NIP) można w wydziale gospodarczym KRS dowolnego sądu rejonowego uzyskać informacje czy i pod jakimi numerami RDN jest wpisany dłużnik. Procedura ta jest uciążliwa, ponieważ, co do zasady, osoby, które są zainteresowane sprawdzeniem danego kontrahenta pod kątem wpisów w RDN, siłą rzeczy, nie znają numeru RDN, lecz numer PESEL, NIP, adres lub inne dane identyfikacyjne. Konieczność ubiegania się o otrzymanie numeru RDN, na podstawie którego dopiero możliwe staje się skorzystanie z internetowej wyszukiwarki, powoduje, że rejestr ten jest słabo wykorzystywany. Znacznie bardziej dogodną byłaby możliwość wyszukania podmiotów/wpisów na podstawie numeru PESEL, NIP lub REGON, które są podstawowymi danymi identyfikującymi podmioty. Zresztą dokładnie na tej zasadzie możliwe jest wyszukanie podmiotu poprzez wyszukiwarkę KRS - która umożliwia znalezienie podmiotu na podstawie numeru KRS, NIP, REGON lub na podstawie nazwy podmiotu. Proponujemy wprowadzenie takiego samego mechanizmu w odniesieniu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, co spowoduje, że więcej osób będzie z niego.
Pragniemy nadmienić, iż problem ten zasygnalizowaliśmy również w piśmie z uwagami odnoszącymi się do projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.
Konfederacja Lewiatan, 29 sierpnia 2014r.