Stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Stanowisko Konfederacji Lewiatan wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Po dokonaniu analizy przekazanego do zaopiniowania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, zwanego dalej „projektem", Konfederacja Lewiatan negatywnie ocenia fakt ponownego przedłużenia okresu obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Konfederacja Lewiatan rozumie podstawy powyższego działania opisane w uzasadnieniu
do projektu, w szczególności argumenty dotyczące powiązania kontraktowania z zakończeniem opracowania map potrzeb zdrowotnych. Jednakże z uwagi, iż zastosowany model przedłużania terminu obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej powiela dotychczasową praktykę legislacyjną obawiamy się, że takie działania będą niestety ponawiane ze szkodą dla pacjenta.

Utrzymywanie dotychczasowych umów powoduje, że płatnik publiczny nie może dokonać obiektywnej analizy funkcjonujących na rynku placówek medycznych i wybrać najlepszych dla pacjenta.

Odnosząc się do samej propozycji wątpliwości budzi zapis zaproponowany w art. 2 projektu, który wprowadza niemal identyczną normę prawną jak ta, która została zawarta w art. 23 ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Istnienie w systemie prawnym dwóch tożsamych zakresowo norm może powodować wątpliwości interpretacyjne. Stąd rekomendujemy wprowadzenie w art. 1 projektu przepisu dokonującego zmiany art. 23 ww. ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. Zmiana ta polegałaby na modyfikacji terminu obowiązywania umów z: „30 czerwca 2016 r." na: „30 czerwca 2017 r.". Wtedy zmiana zaproponowana w art. 2 projektu stanie się bezprzedmiotowa.

Oceniając zatem propozycje, Konfederacja Lewiatan ma nadzieję, że proponowana zmiana jest jedynie projektem incydentalnym i w 2017 r. zostaną przeprowadzone konkursy w oparciu o jasne i przejrzyste kryteria wyboru, premiujące najlepsze placówki dla pacjenta.


Konfederacja Lewiatan, 14 grudnia 2015 r.
KL/680/274/3563/DB/2015