Uwagi do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie naprawy banku

W związku z trwającymi konsultacjami publicznymi dotyczącymi projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie naprawy banku, który dostępny jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (nr 127), zgłosiliśmy poniższe uwagi.

 

Konfederacja Lewiatan pragnie zwrócić uwagę, iż w par. 3 ust. 1 projektu rozporządzenia jako organ odpowiedzialny za opracowanie i aktualizację planu naprawy wskazano zarząd. Jednocześnie w ust. 2 i 3 wskazano „komitet" jako odpowiedzialny za przyjęcie procedury ustalania treści planu i przedstawienie go zarządowi.

Wskazać należy, iż w bankach tworzone są komitety stałe o ściśle określonych zadaniach.
W związku z tym mogą powstać wątpliwości o jaki komitet chodzi, czy plan naprawy będzie wymagał utworzenia nowego osobnego komitetu w ramach banku, czy zadania wskazane w rozporządzeniu mogą być powierzone innemu komitetowi, a jeżeli tak to jakiemu. W dalszej kolejności mogą pojawić się pytania dotyczące sposobu utworzenia takiego komitetu.

W opinii Konfederacji Lewiatan, warto rozważyć rezygnację z pojęcia „komitet" i posłużyć się pojęciem wyznaczonego zespołu pracowników lub komórki organizacyjnej, co podkreśli rolę zarządu jako podmiotu odpowiedzialnego za opracowanie planu i jego przyjęcie oraz przypisać zadania związane z ustalaniem treści planu np. konkretnej komórce organizacyjnej w ramach banku.