Uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie określenia wzorów treści gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych

Wzór treści gwarancji bankowej i gwarancji ubezpieczeniowej jest trudny do zaakceptowania.

Przede wszystkim zwracamy uwagę na brak określenia we wzorze okresu odpowiedzialności gwaranta.

W opinii Konfederacji Lewiatan zapis § 4 w brzmieniu: „Odpowiedzialność Gwaranta z tytułu niniejszej gwarancji wygasa z dniem, w którym należności, o których mowa w § 1, wygasną lub nie będą mogły już powstać"  jest mało precyzyjny i może spowodować szereg problemów interpretacyjnych przy:

- ocenie ryzyka (co będzie wiązało się z trudnościami, a nawet wręcz brakiem możliwości prawidłowego wyliczenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych),

- określeniu okresu odpowiedzialności (co przekłada się na wyliczenie i opłacenie przez zobowiązanego składki za długotrwały i trudny do określenia okres odpowiedzialności oraz zwolnienie zabezpieczeń ustanowionych przez zobowiązanego na zabezpieczenie udzielonej gwarancji),

- narastaniu czynnej ekspozycji (w konsekwencji doprowadzi do przekroczenia maksymalnych wartości, określonych dla danego klienta (podmiot gospodarczy), przez zakłady ubezpieczeń na tego typu produkt i zaprzestania współpracy z klientem).

Z tych powodów gwarancje ubezpieczeniowe, powinny mieć co do zasady określony datami dziennymi okres ich obowiązywania.

Mając na względzie powyższe, Konfederacja Lewiatan postuluje przyjęcie wzoru gwarancji bankowej i gwarancji ubezpieczeniowej w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszego stanowiska (proponowane zmiany zostały naniesione na wzorze stanowiącym załącznik do rozporządzenia).

W odniesieniu do punktu 2 wzoru gwarancji, pragniemy zwrócić uwagę, że nie zawsze zlecający udzielenie gwarancji jest zobowiązanym z tej gwarancji, stąd też wnioskujemy o przyjęcie zaproponowanej w załączniku stosownej zmiany.

Ponadto, mając na względzie zmiany zaproponowane w § 2 wzoru gwarancji, podkreślamy, że suma gwarancyjna może być na mniejszą kwotę, ponieważ istnieje możliwość przedstawienia przez dłużnika zabezpieczenia w różnych formach.

Odnosząc się natomiast do propozycji wykreślenia we wzorze treści dotyczącej załączników gwarancji, wyjaśniamy, iż w naszej opinii pozostawienie tych załączników spowoduje nadmierne sformalizowanie procesu udzielania gwarancji oraz będzie generować koszty po stronie gwarantów. Należy natomiast zwrócić uwagę, że ani we wzorach gwarancji akcyzowych ani gwarancji turystycznych, również wprowadzonych w drodze rozporządzenia, takie wymagania wobec gwarantów nie są stawiane. Ponadto co do zasady, nie są również powszechnie stosowane wymogi przez beneficjentów (również publicznych) innego rodzaju gwarancji.

Załącznik: Wzór treści gwarancji bankowej i gwarancji ubezpieczeniowej z propozycją zmian.

 

 

Konfederacja Lewiatan, Warszawa, 23 grudnia 2016 r.

KL/545/270/ADP/2016