Trybunał rozstrzygnie, czy będzie podatek od „imprez”

Naczelny Sąd Administracyjny skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o podatek od nieodpłatnych świadczeń pracowniczych, m.in. dojazdów do pracy Konfederacja Lewiatan uważa, że postąpił słusznie ponieważ nierozstrzygnięcie tej kwestii, w połączeniu z coraz bardziej fiskalnym podejściem organów skarbowych, skutkuje rosnącą liczbą sporów.

- NSA uznał za konieczne wyjaśnienie wątpliwości konstytucyjnych jakie budzi bardzo ogólne pojęcie „innych nieodpłatnych świadczeń". Najpierw pojawiły się wątpliwości co do opodatkowywania abonamentów medycznych, teraz organizowanych przez pracodawców imprez integracyjnych, darmowych dojazdów do pracy i polis odpowiedzialności cywilnej dla członków zarządów i rad nadzorczych. Jeżeli katalog ten, nie zostanie ograniczony to pozwoli opodatkować praktycznie wszystko. Na przykład, zgodnie z obecnymi przepisami i ich interpretacją dokonywaną przez ograny podatkowe podatnicy powinni płacić podatek również wtedy, gdy skorzystają do celów prywatnych z komputera lub telefonu służbowego - mówi Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Odrębnym zagadnieniem wymagającym rozstrzygnięcia i już będącym przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego (wniosek złożony przez Konfederację Lewiatan 16 stycznia 2013 r.) jest zgodność z konstytucją opodatkowania potencjalnych świadczeń, które pracownik może otrzymać od pracodawcy, i których wartości nie da się obliczyć według metodologii wskazanej w ustawie.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem pracownika jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, co oznacza, że aby ustalić przychód podatnika np. z tytułu udziału w imprezie integracyjnej lub z tytułu podróży do pracy wspólnym transportem należy ustalić, czy zaproszony wziął udział w spotkaniu i z jakich atrakcji skorzystał, a w przypadku dowozu pracowników do pracy, ustalenie ilu, w jakich dniach i na jakim odcinku trasy skorzystało z dowozu. Brak możliwości precyzyjnego określenia wysokości osiągniętego przez pracownika przychodu ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia definicji zobowiązania podatkowego, które żeby powstało - ściśle określona musi być kwota podlegająca opodatkowaniu.

Konfederacja Lewiatan