Stanowisko wobec projektu założeń do projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów

Po dokonaniu analizy przekazanego do zaopiniowania projektu założeń do projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, zwanego dalej „projektem", Konfederacja Lewiatan popiera inicjatywę legislacyjną w zakresie właściwego uregulowania wykonywania zawodu psychologa.

Jednocześnie do samego projektu zgłaszamy następujące propozycje zmiany:

1) w części I pkt 1. Potrzeba i cele uchwalenia projektowanej ustawy zdanie drugie ostatniego akapitu na str. 5 projektu wymaga przeredagowania - w obecnym brzmieniu zdanie wydaje
się być urwane i tworzy niepełną treść merytoryczną;

2) w części II projektowany zakres rozdziału 5 - Odpowiedzialność zawodowa psychologów (str. 44 i nast. projektu) proponujemy uzupełnić o prawo psychologa ukaranego przez Krajową Komisję Odpowiedzialności Zawodowej w drugiej instancji do wniesienia odwołania do sądu powszechnego. Prawo do sądu wynika z art. 77 ust. 2 Konstytucji, a jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 czerwca 2010 r. (P 28/09) sądowa kontrola postępowań dyscyplinarnych gwarantuje ochronę konstytucyjnych praw i wolności obwinionych, a ponadto - w przypadku postępować dyscyplinarnych w zawodach zaufania publicznego - stanowi element nadzoru państwa nad działalnością samorządu zawodowego.

Na kanwie powyższego wyroku TK zostały uzupełnione regulacje dotyczące zawodów medycznych o prawo do wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego od prawomocnego orzeczenia właściwego organu samorządu zawodowego kończącego postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności dyscyplinarnej - szerzej zob. ustawa z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o izbach lekarskich oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 779).

 

Konfederacja Lewiatan, 21 października 2015 r.

KL/576/237/2768/DB/2015