Formularz Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia - uwagi

Po dokonaniu analizy przekazanego do zaopiniowania projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, zwanego dalej „projektem", Konfederacja Lewiatan wnosi o przyjęcie poniższego. 

Wprowadzenie narzędzia umożliwiającego ocenę zasadności prowadzonej inwestycji w ochronie zdrowia zarówno przez właściwy organ, jak i przez samego inwestora, uznać należy za pomysł właściwy i pożądany. Niemniej jednak konstrukcja takiego narzędzia nie może wprowadzać w żadnym zakresie kryteriów dyskryminujących i to w sposób zupełnie nieuzasadniony.

Mając na uwadze powyższe zgłaszamy następujące zastrzeżenie do projektu:

Przepis, którego uwaga dotyczy

Treść uwagi

Uzasadnienie uwagi

Propozycje rozwiązań

Pytanie 11

Czy potencjalny beneficjent (docelowy użytkownik) posiada akredytację Ministra Zdrowia?

Akredytację zgodnie w wymaganiami posiada tylko podmiot już działający. Dotyczy ona szpitali, więc inne podmioty działające w zakresie AOS, SOK, ASDK nie mogą się obecnie ubiegać o taką akredytację.

Premiowanie świadczeniodawców, którzy już funkcjonują na rynku, a w szczególności premiowanie wieloprofilowych szpitali, dla których standardy akredytacyjne są możliwe do wprowadzenia jest kryterium o charakterze dyskryminacyjnym. Jednocześnie kryterium to nie jest w żaden sposób związane z uzasadnieniem inwestycji.

Warto przy tym zaznaczyć, że zmiany w ustawie wprowadziły obowiązek posiadana opinii przez wszystkie placówki (niezależnie od zakresu wykonywanych świadczeń) w przypadku ubiegania się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Nieuzasadnione jest zatem wprowadzanie kryteriów, które już na samym początku są niemożliwe do spełnienia.

Rezygnacja z pytania 11 lub możliwość wybrania odpowiedzi „nie dotyczy".

  

Konfederacja Lewiatan, Warszawa, 11 sierpnia 2016 r.

KL/333/161/1655/DB/2016