Podatek liniowy, czyli globalna rewolucja

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym spotkaniu z Danielem J. Mitchellem – jednym z najbardziej znanych i uznanych ekspertów z zakresu polityki podatkowej pracujących w CATO Institute, który specjalnie dla członków PKPP Lewiatan zaprezentuje autorską wizję wpływu polityki podatkowej na kondycję gospodarczą kraju. Zapraszamy 2 kwietnia br.

W swoim wystąpieniu zaprezentuje jak rząd poprzez określoną politykę podatkową może skutecznie wpływać na pobudzenie wzrostu gospodarczego. Istnieje kilka możliwości: jedna z nich to zwiększona ingerencja państwa w procesy ekonomiczne; druga to usunięcie się w cień i pozostawienie inicjatywy obywatelom. Daniel Mitchell w swojej prezentacji będzie chciał udowodnić, że ograniczenie władzy państwowej nad procesami ekonomicznymi jest niezbędne, aby zapewnić trwały i szybki rozwój gospodarczy. Państwo natomiast może przez swoją politykę podatkową, skutecznie wpływać na rozwój przedsiębiorczości. Podczas seminarium Daniel Mitchell przedstawi na przykładach państw podobnych do Polski, będących w trakcie transformacji gospodarczej, jakie systemy podatkowe mogą być korzystne zarówno dla państwa, jak i przedsiębiorców. Czy Polska pozostanie w tyle za innymi państwami, czy będzie skutecznie konkurować podatkowo z naszymi sąsiadami? Przekaże nam także kilka wskazówek, które mogą stać się pomocne w osiągnięciu tych celów.
Seminarium skierowane jest do przedstawicieli biznesu, doradców podatkowych oraz wszystkich zainteresowanych systemami podatkowymi ze szczególnym uwzględnieniem podatku liniowego.

Agenda

11:00 otwarcie seminarium

Wojciech Morawski – wiceprezydent PKPP Lewiatan
Rafał Iniewski – szef Rady Podatkowej PKPP Lewiatan
Paweł Toboła-Pertkiewicz – wiceprezes Fundacji PAFERE

11:20 Ograniczony rząd – klucz do gospodarczego wzrostu i ekonomicznej prosperity
Daniel J. Mitchell – ekspert podatkowy CATO Institute

12:00 przerwa kawowa

12:15 dyskusja

Daniel J. Mitchell - ekspert podatkowy CATO Institute.Doktor nauk ekonomicznych, absolwent George Mason University, jeden z najbardziej znanych i uznanych ekspertów z zakresu polityki podatkowej pracujących w CATO Institute.
Jest zwolennikiem podatku liniowego i międzynarodowej konkurencji podatkowej. Zanim rozpoczął pracę w CATO, przez wiele lat był związany z Heritage Foundation. W 1988 roku doradzał w zakresie programu podatkowego i polityki budżetowej kandydującemu na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’owi Bushowi seniorowi. Jego artykuły na tematy ekonomiczne regularnie ukazują się w „The Wall Street Journal”. „New York Times”, „Washington Times” i „Investor’s Business Daily”. Bieżące wydarzenia często komentuje również dla amerykańskich radiostacji i telewizji, w tym dla FOX News Channel, BBC i CNBC. W 1996 roku ukazała się jego książka pt. The Flat Tax: Freedom, Fairness, Jobs, and Growth.
Cato Institute (Instytut Katona) został założony w 1977 roku przez Edwarda H. Crane’a. Jest organizacją o charakterze non-profit, zajmującą się sprawami publicznymi z siedzibą w Waszyngtonie. Swoją nazwę zawdzięcza Listom Katona (Cato's Letters), 4-tomowemu zbiorowi esejów napisanych na przełomie XVII i XVIII wieku w Anglii przez Johna Trencharda i Thomasa Gordona, a poświęconych zwalczaniu tyranii i promowaniu pryncypiów wolności Pisma te miały ogromny wpływ na XVIII-wiecznych Amerykanów przyczyniając się do położenia filozoficznych podwalin pod rewolucję amerykańską.
Cały program 3-dniowej wizyty w Polsce Daniela Mitchella jest dostępny na stronach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego www.pafere.org

RSVP
Udział bezpłatny. Uczestnictwo prosimy potwierdzić do 31 marca 2005.
Liczba miejsc ograniczona.
Grażyna Mazurek, (22) 845 95 57, gmazurek@prywatni.pl