Rola dialogu społecznego na poziomie regionu i zakładu pracy

Zapraszamy do udziału w szkoleniu adresowanym do Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego oraz osób zajmujących się tematyką dialogu społecznego w przedsiębiorstwach. Organizowane szkolenie ma na celu przekazanie uczestnikom informacji na temat roli tego dialogu na poziomie regionu i na poziomie zakładu pracy.

Dialog społeczny jest pojęciem, które w miarę upływu czasu zyskuje dużą popularność i nabiera coraz większego znaczenia. O jego istocie świadczyć może artykuł 20 Konstytucji RP mówiący, że dialog i współpraca partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Dialog społeczny jest pojęciem wieloznacznym, co przekłada się na mnogość definicji opisujących go. Najważniejszą płaszczyzną dialogu społecznego są stosunki pracy między pracownikami a pracodawcą. Zarówno na tej jak i innych płaszczyznach, celem dialogu jest pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Dialog społeczny przybiera zwykle charakter zinstytucjonalizowany. Odbywa się on przede wszystkim na szczeblu rządowym, który na polskim gruncie reprezentuje Trójstronna Komisja do spraw Społeczno-Gospodarczych. Od pewnego czasu daje się zauważyć proces, który można określić mianem decentralizacji zinstytucjonalizowanego dialogu społecznego. Coraz częściej dialog odbywa się na szczeblu regionalnym. Przykładem mogą być Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z pozytywnego wpływu dialogu na funkcjonowanie społeczeństwa. To dzięki rozmowom, które prowadzą do wysłuchania przeciwnych stron i zrozumienia ich racji można zredukować lub uniknąć protestów i strajków oraz budować porozumienia lub kompromisy.

Prowadzący:
dr Jacek Męcina - prawnik, polityk społeczny, absolwent Wydziału Dziennikarstwa
i Nauk Politycznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych. Specjalista z zakresu prawa pracy i stosunków pracy oraz polityki rynku pracy. Od 1993 roku adiunkt w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1997-2000 wicedyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, 2000 ekspert i doradca w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Od 2003 roku Członek Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, Przewodniczący Zespołu Problemowego Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Pracy. Wiceminister gospodarki i pracy odpowiedzialny za problemy prawa pracy, wynagrodzeń, dialogu społecznego i rynku pracy (2005). Stypendysta Europejskiego Programu TEMPUS (1997) i Fundacji Alexandra von Humboldta (2001-2002). Członek Kolegium Redakcyjnego dwumiesięcznika Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Rady Programowej Konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi.
Autor ponad 50 publikacji i opracowań z zakresu prawa pracy, stosunków pracy, dialogu społecznego oraz problematyki polityki zatrudnienia i rynku pracy.

Program

PKPP Lewiatan pokrywa koszty podróży, wyżywienia i noclegu uczestników szkolenia.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy: gmazurek@pkpplewiatan.pl
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest wyrażenie zgody na przetwarzanie
przez PKPP Lewiatan danych osobowych uczestników szkolenia.

Warszawa, 27 sierpnia 2009 r.
Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. A. Bączkowskiego
ul. Limanowskiego 23