Program badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2015

Projekt Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2015 jest w trakcie uzgadniania w ramach konsultacji międzyresortowych i prace nad nim będą trwały przez najbliższe trzy miesiące.

Zasadniczo propozycja Programu badań utrzymana jest w zakresie treści i formy strukturalnej będącej kontynuacją programów z lat poprzednich. Starano się zachować kontynuację raportowania danych w formacie stosowanym w latach poprzednich dla zapewnienia porównywalnej ciągłości, co nie zawsze się udało z powodu zmian prawno-organizacyjnych danych rejestrowych. Niemniej w trakcie najbliższych prac nad projektem należałoby dołożyć wszelkiego wysiłku dla zapewnienia możliwie pełnej porównywalności międzyokresowej.

W projekcie na rok 2015 ujętych zostało 248 badań statystycznych, w tym 157 badań realizowanych przez GUS, 54 badania realizowane przez GUS wspólnie z innymi resortami i NBP, oraz 37 badań realizowanych przez inne resorty i NBP. W projekcie ujętych zostało 7 nowych i 7 cyklicznych badań, które nie występowały w programie badań na rok 2014. Wśród badań nowych istotnych dla monitorowania procesów gospodarczych, dotąd nie uwzględnianych w statystyce, szczególnie należy podkreślić i ocenić pozytywnie następujące pozycje: Rachunek podatków związanych ze środowiskiem (1.01.17), Zakres i formy ubezpieczania się gospodarstw domowych (1.62.19), Badanie cen towarów i usług związanych z nabywaniem mieszkań i domów (1.64.09). Podobnie na uwagę zasługują badania cykliczne, których nie było w programie 2014, w tym dwa monitorujące ciągle pozostawiający wiele do życzenie rynek pracy: Badanie organizacji i rozkładu czasu pracy (1.23.18), oraz Ustawiczne szkolenie zawodowe w przedsiębiorstwach (1.27.11). Interesującym może się okazać również nowe badanie cykliczne dotyczące rynku usług Popyt na usługi (1.49.10).

Wydaje się jednak, że kontynuowanie niektórych badań jak Specjalistyczne badania statystyczne w przemyśle koksowniczym (1.46.08), czy Specjalistyczne badania statystyczne w przemyśle stoczniowym (1.46.09) mogą liczyć na stosunkowo coraz mniejsze zapotrzebowanie i stają się anachroniczne. Ciągle natomiast brakuje w programie wielokrotnie postulowanych m.in. przez Radę Statystyki badań sektora mikro-przedsiębiorstw, w tym również pod kątem innowacyjności. Niedostatecznie pogłębiona i raczej płytka wydaje się analiza w obszarze badań ochrony własności intelektualnej, a zwłaszcza statystyki patentowej. Utrzymywany jest zbyt wysoki poziom agregacji (IPC-1 jednocyfrowy); skoro możemy statystykę regionalną dostarczać na poziomie NUTS-3, czemu nie podawać statystyki patentowej na poziomie IPC-3 lub -4?

PBSSP na 2015 został opracowany oszczędnie i na miarę czasu z punktu widzenia kosztów, które nominalnie niewiele odbiegają od budżetu z roku 2014, przewyższając go o niecały jeden procent.