Kryteria wsparcia wysokosprawnej kogeneracji w konkursie POIiŚ
2017-06-14
W wyniku dyskusji na posiedzeniu komitetu monitorującego (9 czerwca br.) do dalszych prac odesłano proponowane przez resort energii kryteria wyboru projektów w zakresie wysokosprawnej kogeneracji, które miałyby być realizowane w klastrach energii.
Ministerstwo Energii zaprezentowało swoją propozycję nowych kryteriów wyboru projektów w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji (poddziałanie 1.6.1 POIiŚ). Według propozycji najbliższy konkurs ma być dedykowany wyłącznie projektom realizowanym w klastrach energii. Wnioskodawca musiałby więc na wstępie udokumentować, że jego projekt znajduje się w jednym z istniejących klastrów energii. Natomiast ocena projektu, oprócz gotowości do realizacji oraz sprawności instalacji pod kątem produkcji energii i redukcji emisji CO2 miałaby dodatkowo dotyczyć takich aspektów jak adekwatność do potrzeb finalnych odbiorców energii na obszarze działania klastra czy potencjał koordynatora klastra.
W dyskusji na temat proponowanych kryteriów uznano jednak, że kryteria wymagają dalszego dopracowania, m.in. ze względu na niejasno sformułowane zasady oceny. Zdaniem Konfederacji Lewiatan kryteria powinny być dookreślone w taki sposób, by zapobiec uznaniowości podczas oceny i nieprzejrzystości procesu. Zdecydowano, że projekt nowych kryteriów 1.6.1 zostanie ponownie przeanalizowany przez grupę roboczą ds. energetyki przy POIiŚ. Spotkanie tej grupy planowane jest na środę 21 czerwca br.
Podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego dokonano też aktualizacji kryteriów wyboru projektów w zakresie infrastruktury transportu kolejowego (działania 5.1 i 5.2) oraz infrastruktury ponadregionalnych podmiotów leczniczych (działanie 9.2).
Ponadto przedstawiono stan realizacji projektu doradztwa energetycznego pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE". Wśród celów realizowanego w ramach poddziałania 1.3.3 POIiŚ projektu jest utworzenie sieci doradców, świadczących usługi w zakresie efektywności energetycznej, OZE i gospodarki niskoemisyjnej. Planowane jest przygotowanie do realizacji co najmniej 800 nowoczesnych i efektywnych energetycznie inwestycji, jak i przeszkolenie 500 doradców energetycznych (energetyków gminnych) działających na szczeblu lokalnym.
W posiedzeniu Komitetu uczestniczył Łukasz Dyba.