Pomoc de minimis na finasowanie działalności upowszechniającej naukę


W nawiązaniu do pisma z dnia 20 czerwca 2016 r., znak: ZLN.1201.3.2016 dotyczącego konsultacji projektu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie warunków i trybu przyznawania oraz naliczania pomocy de minimis na finasowanie działalności i upowszechniającej naukę Konfederacja Lewiatan nie zgłasza zasadniczych uwag do projektu (za wyjątkiem tych sformułowanych do § 14 - § 19) ze względu na to, że wprowadzenie tego rozporządzenia jest konieczne, ponieważ wcześniej obowiązujące rozporządzenie przestało obowiązywać, a ponadto konieczne było implementowanie zmienionych przepisów wspólnotowych w tym obszarze.


Ponadto zgłaszam następujące uwagi szczegółowe:

  • § 6 ust. 4 - zawiera korzystną propozycję przewidującą ogłoszenie dodatkowego terminu składnia wniosków, jeśli środki nie zostaną rozdzielone w podstawowym terminie;
  • § 7 ust. 2 - wydaje się, że 5-cio dniowy termin na usunięcie braków formalnych wniosku jest zbyt krótki;
  • § 14 - § 19 - zawierają regulacje wykraczające poza delegację ustawową zawartą w art. 25 ust. 8 ustawy o zasadach finansowania nauki. Przepis ten nie daje ministrowi uprawnienia do określenia skutków niezłożenia raportu rocznego i końcowego, skutków negatywnej ich oceny, czy zasad zwrotu niewykorzystanych środków, w tym obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Taka regulacja narusza art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, bowiem rozporządzenie może regulować tylko kwestie wyraźnie wskazane w ustawie i tylko w granicach upoważnienia.

 

 

KL/312/147/1420/GB/2016