Ćwierć miliarda złotych na rozwój badań w przemyśle - konkurs NCBR
2012-09-06
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na badania w ramach poddziałania 1.3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach konkursu, którego budżet wynosi około ćwierć miliarda złotych, finansowane będą konsorcja tworzone przez jednostki naukowe i przedsiębiorców. Projekt ma na celu zwiększenie zaangażowania sektora biznesowego w finansowanie badań i pomoże w efektywnej komercjalizacji ich wyników.
Podmioty gospodarcze otrzymają skuteczniejszą zachętę do inwestowania w badania i będą miały prawa do ich wyników.Wsparcie w ramach konkursu możliwe jest dzięki pierwszemu w Polsce wykorzystaniu mechanizmu tzw. pośredniej pomocy publicznej, który ma służyć w tym przypadku do zwielokrotnienia publicznych środków na B+R. Ogłoszenie takiego konkursu było możliwe dzięki niedawno znowelizowanemu rozporządzeniu MNiSW w sprawie warunków, trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju1. Wprowadza ono możliwość realizacji projektów przez jednostki naukowe, przez pozyskanie do współpracy przedsiębiorców, którzy wniosą wkład finansowy do projektu. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum naukowe, złożone z jednostki naukowej i przedsiębiorcy. W tym schemacie przekazywane jednostce naukowej dofinansowanie na projekt będzie w całości dozwoloną pomocą publiczną dla przedsiębiorcy, w rozumieniu regulacji UE2, wyliczaną według maksymalnej intensywności wsparcia właściwej dla jego statusu i kategorii prowadzonych badań.
Informacje o konkursie:
Konkurs zostanie przeprowadzony w okresie 24.09.2012 r. - 30.11.2012 r. Wszelkie niezbędne informacje dla wnioskodawców będą dostępne od dnia ogłoszenia konkursu na stronach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju www.ncbr.gov.pl. W dniach 26 i 27 września odbędą się jednodniowe szkolenia informacyjne dla potencjalnych wnioskodawców (w sprawie zasad nowego konkursu, dokumentacji aplikacyjnej oraz konstruowania budżetu projektu, katalogu kosztów oraz konstruowania Harmonogramu rzeczowo-finansowego.