Zdrowie w firmach

Eksperci PKPP uczestniczą w pracach ministerstwa zdrowia nad zmianą obowiązków związanych z ochroną zdrowia pracowników. Chodzi o to, by nie poprzestawać wyłącznie na badaniach okresowych, ale promować profilaktykę i aktywne formy opieki nad pracownikami.

W dniu 29 lipca br. w Ministerstwie Zdrowia (MZ) odbyło się spotkanie poświęcone projektowi pn. "Redefinicja odpowiedzialności Ministra Zdrowia za opiekę zdrowotną nad pracującymi w Polsce" finansowanego w ramach programu pomocowego Rządu Królestwa Holandii.

Za beneficjantów projektu należy uznać organizacje reprezentujące strony stosunku pracy (pracowników i pracodawców), uprawnione do współkształtowania zakresu i form organizacyjnych opieki zdrowotnej nad pracującymi. Partnerem reprezentującym stronę rządową jest Minister Zdrowia oraz Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi, jako jednostka wykonująca zadania zlecone przez MZ.

W projekcie zakłada się osiągnięcie następujących rezultatów:

· korektę zakresu regulacji i polityki w opiece zdrowotnej nad pracownikami, zwłaszcza w odniesieniu do badań profilaktycznych pracowników,

· poprawę nadzoru nad jakością świadczeń realizowanych przez służbę medycyny pracy,

· korektę kryteriów wyznaczających zakres opieki zdrowotnej nad pracownikami, ze szczególnym uwzględnieniem kryteriów obligatoryjnego poddawania pracowników badaniom profilaktycznym, zgodną z oczekiwaniami organizacji pracodawców i pracowników.

Zakłada się, że przyszłe rozwiązania prawne powinny sytuować opiekę zdrowotną nad pracownikami po stronie ich praw, a nie po stronie obowiązków. Zakres należnych pracownikowi świadczeń zdrowotnych powinien wyraźnie odpowiadać potrzebom wynikającym z rzeczywistego ryzyka zdrowotnego, ponoszonego przezeń w związku z narażeniem w miejscu pracy na czynniki szkodliwe i uciążliwe środowiska pracy. W miejsce obowiązków o charakterze pasywnym (obligatoryjne badania lekarskie wszystkich pracowników, wykonywane niezależnie od ryzyka zdrowotnego w miejscu pracy) zostanie zaprojektowany zakres odpowiednich działań profilaktyki aktywnej (np. fizjoterapia, rehabilitacja, poradnictwo z zakresu ergonomii) - skutecznie eliminującej dolegliwości, przywracające i podtrzymujące (przedłużającej) zdolność do pracy.

Zakłada się również uporządkowanie nadzoru nad jakością świadczeń udzielanych przez jednostki służby medycyny pracy oraz wdrożenie systemu akredytacji/certyfikacji tych jednostek.

Wraz z realizacją projektu holenderskiego, co będzie miało miejsce od początku 2004 r. równolegle będą toczyć się prace w Komisji Trójstronnej, poświęcone problemom opieki zdrowotnej nad osobami pracującymi.

Zaplanowano (październik 2003 r.) zorganizowanie spotkania seminaryjnego (z udziałem przedstawicieli wszystkich partnerów społecznych zasiadających w Komisji Trójstronnej), na którym zostanie szczegółowo sprecyzowany plan działań związanych z realizacją projektu.