Minister Woźniak spotkał się z przedsiębiorcami sektora wydobywczego
2013-02-11
4 stycznia w siedzibie Ministerstwa Środowiska doszło do spotkania Wiceministra Środowiska i Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka z przedstawicielami Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Wydobywczego (PZPPW).
PZPPW jest nowopowstałą - założoną 19 grudnia 2012 roku - organizacją zrzeszającą firmy związane z szeroko pojętą branżą poszukiwania i wydobycia kopalin w Polsce (w tym spółki serwisowe i doradcze). Prezesem PZPPW na pierwszą kadencję został wybrany Profesor Stanisław Speczik.Spotkanie z Ministrem Woźniakiem miało na celu prezentację Związku, jak również przedstawienie głównych postulatów jego członków. Istotne miejsce w trwającej ponad dwie godziny dyskusji znalazły zarówno kwestie specyficzne dla poszczególnych sektorów przemysłu wydobywczego (węglowodorów, metali), jak również te, kluczowe dla właściwego funkcjonowania całej branży.
Przedsiębiorcy zwrócili Ministrowi uwagę na potencjalne problemy wypływające z niejasnych sformułowań tzw. Ustawy węglowodorowej (rzeczywista wysokość obciążeń podatkowych, rola NOKE), jak również restrykcyjności polskiego systemu podatkowego. Obie te kwestie mogą spowodować zniechęcenie inwestorów do dalszego zaangażowania środków finansowych w poszukiwanie i wydobywanie kopalin na terenie Polski.
Przedstawiciele PZPPW wskazali również na potrzebę wprowadzenia zmian w Prawie Geologicznym oraz administracyjnej praktyce przyznawania koncesji. Z jednej bowiem strony ustawa nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe ciężary (opłaty za dane geologiczne, wzrost opłat za użytkowanie górnicze), z drugiej natomiast nie znajdują zastosowania proceduralne ułatwienia, jak np. prawo pierwszeństwa gwarantujące inwestorowi, który jako pierwszy złoży wniosek koncesyjny na dany obszar, wyłączność do czasu jego rozstrzygnięcia.
Podkreślono także wagę aktywności polskich władz i stowarzyszeń przedsiębiorców na forum Unii Europejskiej celem obrony interesów polskiego przemysłu wydobywczego. Jest to szczególnie istotne w perspektywie planowanego na marzec stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie wydobycia gazu ziemnego z łupków. Minister zaapelował o szeroki udział w prowadzonych przez Komisję Europejską konsultacjach ws. zasad wydobycia gazu łupkowego. Opinie można przekazywać do 23 marca 2013 r. Formularz konsultacyjny w języku polskim dostępny jest na stronie: http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=SHALEGAS&lang=pl.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan